fot. PAP/Leszek Szymański

Powołano zespół do wyłonienia kandydata na Prokuratora Krajowego. Prok. R. Hernand: Nie można robić konkursu, skoro jest Prokurator Krajowy

W ustawie Prawo o prokuraturze nie ma ani jednego słowa o konkursie na Prokuratora Krajowego. Zespół miał być powołany na innej podstawie prawnej, kiedy minister może powoływać zespoły w ramach jego przedmiotowej działalności, czyli ministerstwa. Skoro minister decyduje, kto będzie wybierał, to mamy powrót do podstawowej kwestii, że to minister na końcu wybiera. Nawet, jeśli ten zespół dokona wyboru, to pojawia się pytanie, czy bez Naczelnej Rady Adwokackiej może on działać, czy nie. Nie można robić konkursu na Prokuratora Krajowego, skoro jest Prokurator Krajowy. Nie ma dwóch Prokuratorów Krajowych – podkreślał Robert Hernand, prokurator, zastępca Prokuratora Generalnego, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W środę Ministerstwo Sprawiedliwości powołało zespół do wyłonienia kandydata na stanowisko Prokuratora Krajowego. Robert Hernand zwracał uwagę na wątpliwości, które pojawiły się w związku z wyborem na ten urząd.

– W ustawie Prawo o prokuraturze nie ma ani jednego słowa o konkursie na Prokuratora Krajowego. Zespół miał być powołany na innej podstawie prawnej, kiedy minister może powoływać zespoły w ramach jego przedmiotowej działalności, czyli ministerstwa. (…) Naczelna Rada Adwokacka, która miała przedstawić swojego kandydata do wyboru, odmówiła tego. (…) Skoro minister decyduje, kto będzie wybierał, to mamy powrót do podstawowej kwestii, że to minister na końcu wybiera. (…) Nawet, jeśli ten zespół dokona wyboru, to pojawia się pytanie, czy bez Naczelnej Rady Adwokackiej może on działać, czy nie – zastanawiał się zastępca Prokuratora Generalnego.

Wątpliwości budzi także fakt, że nadal trwa spór kompetencyjny o to, kto jest uprawniony do odwołania dotychczasowego Prokuratora Krajowego, Dariusza Barskiego. Prokuratorzy zrzeszeni w Prokuraturze Krajowej nie uznają Jacka Bilewicza – nominata ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, Adama Bodnara. Ponadto Trybunał Konstytucyjny nakazał Prokuratorowi Generalnemu powstrzymanie się od działań uniemożliwiających wykonywanie uprawnień przez Dariusza Barskiego. [czytaj więcej]

– Nie można robić konkursu na Prokuratora Krajowego, skoro jest Prokurator Krajowy. Nie ma dwóch Prokuratorów Krajowych. Najpierw mieliśmy koncepcję pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego, mimo że moim zdaniem Prokurator Krajowy w sposób jednoznaczny powrócił ze stanu spoczynku do stanu czynnego i mógł być powołany na tę funkcję. A teraz jest druga koncepcja, (…) że mamy nowego Prokuratora Krajowego, którego wybiera niezależny zespół. A jaki on jest niezależny, to już wskazałem. Natomiast nie może być ten konkurs organizowany, w sytuacji gdy Prokurator Krajowy pełni swoje obowiązki. (…) Jeżeli raz mówimy, że decyzje Prokuratora Krajowego mają moc prawną, a raz jej nie mają, to jest to bardzo poważny problem. Jest to niespójność systemowa i logicznego myślenia prawniczego. (…) Cały ten konkurs nie powinien mieć w ogóle miejsca – wyjaśnił prokurator Robert Hernand.

Pod koniec stycznia Adam Bodnar odwołał dziesięciu prokuratorów regionalnych i okręgowych. Politycy opozycji podkreślali, że jest to działanie bezprawne, gdyż te kompetencje należą ustawowo do Prokuratora Krajowego, którym – zgodnie z obowiązującymi przepisami – jest nadal Dariusz Barski.

– W moim głębokim przekonaniu te odwołania nie były prawidłowe, dlatego że Prokurator Krajowy, Dariusz Barski, w sposób prawidłowy powrócił ze stanu spoczynku. (…) W przestrzeni medialnej mało mówi się o tym, że ustawa Prawo o prokuraturze także przewiduje stosowanie przepisów ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. (…) Tam mamy możliwość powrotu sędziego  ze stanu spoczynku do stanu czynnego, w sytuacji gdy został przeniesiony na wniosek ministra sprawiedliwości. (…) Ten przepis stosuje się również do prokuratorów i nie ma on także charakteru czasowego. (…) To jest chaos prawny, który nie służy nikomu – podsumował gość audycji.

Całą rozmowę z Robertem Hernandem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl