A. Tajani: PE domaga się natychmiastowego uwolnienia Sencowa

Parlament Europejski domaga się natychmiastowego uwolnienia przez Rosję Ołeha Sencowa – oświadczył przewodniczący PE Antonio Tajani podczas oficjalnego ogłoszenia, że ukraiński reżyser został laureatem nagrody im. Sacharowa.

„(Sencow) stał się symbolem walki, walki o uwolnienie więźniów politycznych we wszystkich miejscach na świecie, w tym w Rosji. Przez tę nagrodę chcemy wyrazić solidarność z nim oraz prowadzoną przez niego walką” – mówił podczas sesji plenarnej w Strasburgu Tajani.

Ukrainiec został skazany przez rosyjski sąd w sierpniu 2015 roku na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie. Reżyser zaprzecza tym oskarżeniom i twierdzi, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny.

„Wnioskujemy o jego natychmiastowe uwolnienie” – podkreślił szef PE.

Zwrócił uwagę na szczególnie trudne warunki, w których przebywa reżyser, a także na jego sytuację zdrowotną. Tajani przypomniał, że przez kilka miesięcy prowadził on strajk głodowy.

„To osoba symbol, jeśli chodzi o walkę o prawa człowieka w różnych miejscach na świecie” – powiedział Antonio Tajani.

42-letni reżyser, pochodzący z zaanektowanego przez Rosję Krymu, prowadził głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej Dalekiej Północy przez 145 dni. Domagał się w ten sposób zwolnienia przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach obywateli Ukrainy.

Oficjalna ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się grudniu w Strasburgu.

PAP/RIRM

drukuj