fot. PAP/archiwum

A. Szcześniak: Dane BIK ws. malejącej liczby i wartości kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich są niepełne

Dane Biura Informacji Kredytowej są niepełne – ocenił Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia „Stop Bankowemu Bezprawiu”. W ten sposób odniósł się do informacji BIK, które podało, że maleje liczba i wartość kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich.

Z danych BIK-u wynika, że w czerwcu br. ubyło ponad 23 tys. rachunków w porównaniu do czerwca ub. r. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy łączna wartość kredytów frankowych zmalała o ponad 7 mld 90 mln.

Arkadiusz Szcześniak zaznaczył, że liczba kredytów spada z różnych powodów i nie zawsze w wyniku spłat.

Dane pochodzą od banków, ale niestety są one niepełne. Mieliśmy sytuację np., kiedy klient w Biurze Informacji Kredytowej miał zaznaczoną umowę jako ciągle wykonywaną, tymczasem wiele miesięcy wcześniej dostał od banku wypowiedzenie umowy. Oczywiście liczba tych umów spada. Ona spada z wielu powodów, także z tego powodu, że banki wypowiadają te umowy i przeliczają je na dług złotówkowy i potem już bank wykazuje ten dług jako złotówkowy i idzie z tą kwotą do sądu. Zgodnie z danymi Ministerstwa Sprawiedliwości rocznie około dwóch tysięcy nakazów zapłaty nie jest wystawianych z tytuły zapłaty tych kredytów – podkreślił prezes Stowarzyszenia „Stop Bankowemu Bezprawiu”.

Według szacunków stowarzyszenia blisko 700 tys. rodzin wzięło kredyty w obcej walucie. Przez problemy ze spłatą nawet 100 tys. Polaków mogło stracić swój majątek.

RIRM

drukuj