fot. tv trwam

A. Soboń: Program platform startowych szansą na rozwój Polski wschodniej

108 mln zł przeznaczono na funkcjonowanie sześciu platform startowych w Polsce wschodniej, które świadczą bezpłatną ekspercką pomoc w rozwijaniu różnych pomysłów w rentowny biznes – poinformował wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

„W Polsce wschodniej mamy wielu kreatywnych, zdolnych, pomysłowych ludzi i dla nich jest program platform startowych” – powiedział Soboń w czwartek podczas wizyty w Parku Naukowo-Technologicznym w Puławach (Lubelskie), gdzie funkcjonuje jedna z platform startowych – Wschodni Akcelerator Biznesu.

„Program, w którym chcemy dać kompleksową pomoc, (…) inkubować przedsiębiorstwa, czyli prowadzić je trochę za rękę do sukcesu, jest dedykowany dla Polski wschodniej, bo Polska wschodnia wymaga dodatkowej polityki państwa, dodatkowych środków na takie projekty, aby realizować w praktyce politykę zrównoważonego rozwoju” – dodał Soboń.

Wiceminister powiedział, że w pilotażu programu Platform Startowych, przeprowadzonym w poprzednich latach, do trzech platform wpłynęło ponad 2,5 tys. pomysłów, z czego 230 dostały kompleksowe wsparcie, aby pomysł zamienił się w konkretny produkt czy przedsiębiorstwo. Część z tych przedsiębiorców otrzymała 800 tys. zł dotacji na swój biznes.

Obecnie w ramach programu Polska Wschodnia funkcjonuje sześć platform startowych.

„Mamy na to 108 mln zł, które w najbliższym czasie będziemy wydawać. Od 1 stycznia do dzisiaj wpłynęło już 1359 pomysłów do tych sześciu platform, z czego 230 to są już inkubowane biznesy (startupy objęte kompleksową pomocą platform)” – powiedział Soboń.

„Dla tych, którzy zechcą przejść tę drogę i zakończy się to sukcesem, mamy dotacje w wysokości nawet 1 mln zł” – dodał.

Artur Soboń wskazał, że Puławy są miejscem szczególnie predestynowanym do funkcjonowania takiej platformy, ze względu m.in. na obecność Zakładów Azotowych oraz funkcjonowanie pięciu instytutów naukowo-badawczych – m.in. z dziedziny weterynarii, rolnictwa, syntezy chemicznej – w których pracuje wielu specjalistów i ekspertów.

„Jeśli uda się połączyć kompetencje naukowe i biznesowe, które są w Puławach i tą energią młodych ludzi i doświadczenie Parku Naukowo-Technologicznego to jestem przekonany, że powstanie ekosystem innowacyjnych firm, który spowoduje, że wzrost gospodarczy i Puław, i całego makroregionu Polski wschodniej będzie szybszy, lepszy, bardziej produktywny” – powiedział Soboń.

„Chodzi o to, aby nie tylko tworzyć miejsca pracy, ale żeby one były zawansowane technologicznie, produktywne, przynosiły jak największy dochód, (…) żeby to tutaj w Polsce wschodniej powstawały najbardziej wartościowe, zaawansowane technologicznie projekty, żeby to tutaj była polska Dolina Krzemowa. I to jest szansa dla Puław” – dodał.

Prezes Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego Tomasz Szymajda powiedział, że do Wschodniego Akceleratora Biznesu wpłynęło dotychczas około 400 pomysłów biznesowych, z czego eksperci wyłonili 70 podmiotów, na rzecz których platforma startowa świadczy rożne usługi m.in. prawnicze, księgowe, ale też specjalistyczne dotyczące np. prowadzenia badań laboratoryjnych, badań rynkowych. Wśród zgłoszonych pomysłów są m.in. produkcja leków czy suplementów diety pozyskiwanych z roślin, czy produkcja – przy wykorzystaniu bakterii – ekologicznego tworzywa, które mogłoby zastąpić w przyszłości tworzywa sztuczne.

„Mamy nadzieję, że wiele z tych pomysłów przetrwa i odnajdzie się na rynku” – powiedział Szymajda.

Platformy startowe powstały by zapewniać ekspercką pomoc i umożliwiać rozwijanie pomysłów na biznes. Tworzą je wspólnie ośrodki innowacji, uczelnie, duże i średnie przedsiębiorstwa, fundusze kapitałowe i instytucje otoczenia biznesu. Dzięki zaangażowaniu różnych partnerów zgłoszone do platformy startupy mogą korzystać ze specjalistycznej infrastruktury, prowadzić badania, współpracować ze specjalistami oraz zweryfikować założenia rynkowe przedsięwzięcia a udział funduszy inwestycyjnych pozwala zderzyć wyobrażenia o inwestycji z faktycznymi oczekiwaniami inwestorów.

W Polsce funkcjonuje sześć takich platform w różnych miastach Polski Wschodniej. Są one skierowane do różnych branż, np. Wschodni Akcelerator Biznesu w Puławach dotyczy ekologii, żywności i produktów rolno-spożywczych. Wszystkie platformy obejmują także dziedziny technologii informatycznych i informacyjno- komunikacyjnych.

Platformy startowe oferują pakiet usług, w skład których wchodzą m.in. pomoc w stworzeniu fundamentów biznesowych przedsięwzięcia, specjalistyczne usługi indywidualnie dopasowane do pomysłu, pomoc w obsłudze księgowej, podatkowej i prawnej, różne warsztaty i szkolenia. Oferują też usługi specjalistyczne dopasowane do specyficznych potrzeb poszczególnych startupów. Dzięki temu może powstać prototyp i model biznesowy zgłoszonego przedsięwzięcia.

Ze wsparcia platformy może skorzystać każdy pomysłodawca, który założy działalność gospodarczą w jednym z województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Platformy prowadzą ciągły nabór. Zgłoszenia są przyjmowane poprzez stronę internetową Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

PAP/RIRM

drukuj