fot. PAP/Wojtek Jargiło

A. Soboń: Gwarantuję, że samorządy nie stracą na zmianach w Polskim Ładzie

Gwarantuję, że samorządy nie stracą na zapowiedzianych zmianach w podatkowym Polskim Ładzie, mniejsze wpływy z PIT zrekompensujemy im w subwencji ogólnej i rozwojowej – zapewnił w piątek wiceminister finansów, Artur Soboń.

Zgodnie z zapowiedzianymi zmianami w podatkowej części Polskiego Ładu stawka PIT ma być obniżona z 17 do 12 proc. – dla podatników rozliczających się według skali podatkowej: emerytów i rencistów, pracowników, zleceniobiorców i przedsiębiorców, którzy taką formę opodatkowania wybrali. Jednocześnie zniknąć ma tzw. ulga dla klasy średniej. Zmiany miałyby wejść w życie 1 lipca br.

W piątek TVP Info Artur Soboń był pytany o niższe wpływy samorządów w związku z planowaną obniżką PIT. Wiceminister podkreślił, że rozumie trudną sytuację, jeśli chodzi o dochody bieżące jednostek samorządu terytorialnego. Jednocześnie zalecił, by dokładnie przeczytać ocenę skutków regulacji proponowanych przepisów.

„Tam jest napisane, w jaki sposób i ile oddamy samorządom za obniżkę podatków w subwencji ogólnej i rozwojowej (…). Gwarantuję, że samorządy na tym rozwiązaniu nie stracą” – oznajmił wiceminister.

Artur Soboń stwierdził też, że proponując zmiany w podatkowym Polskim Ładzie państwo „odciąży” pracodawców od presji płacowej i tym samym weźmie na siebie część ryzyka gospodarczego. Pytany, czy rząd planuje cięcia w wydatkach wiceszef MF poinformował, że pod koniec kwietnia resort przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych z uwzględnieniem obecnej sytuacji zewnętrznej.

„Tam pokażemy też wszystkie zagrożenia z tym związane. Ja ich nie lekceważę, ale pierwsze miesiące tego roku pokazują na dobre wpływy budżetowe” – powiedział.

Projekt zmian w PIT opublikowano w czwartek na stronie Rządowego Centrum Legislacji. W ocenie skutków regulacji zapisano, że w tym roku, ze względu na wprowadzony system stałych rat PIT, proponowane zmiany podatkowe nie będą miały wpływu na budżety samorządowe. W ujęciu długoterminowym możliwe jest natomiast zmniejszenie dochodów JST z podatku PIT. W 2023 r. – jak oceniono – ubytek dochodów JST wyniesie 1,1 mld zł. Łącznie przez 10 lat obniżka PIT skutkowałaby uszczupleniem budżetów samorządów o 11,2 mld złotych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl