fot. PAP/Marcin Gadomski

Kiedy odpowiedź opozycji na Polski Ład?

Polski Ład wciąż nie doczekał się programowej ofensywy opozycji. Platforma Obywatelska dyskutuje o nowej ofercie i chce wypracować ją w trakcie spotkań w całej Polsce. Trudno jednak uniknąć wrażenia, że wielu polityków tej formacji, większe nadzieje wiąże z powrotem Donalda Tuska. Swój pakiet rozwiązań, które miałyby być odpowiedzią na program PiS-u, zapowiada Konfederacja.

W ostatnich dniach pojawiły się spekulacje dotyczące powrotu byłego premiera Donalda Tuska do krajowej polityki. W Platformie Obywatelskiej pojawiają się głosy, że były przewodniczący Rady Europejskiej mógłby uratować partię, która dołuje w sondażach.

Katarzyna Lubnauer przyznaje, że wielu polityków czeka na Donalda Tuska.

– Nie jestem związana z Platformą Obywatelską, ale myślę, że w PO nostalgia jest bardzo silna, więc w każdej chwili, jeżeliby Donald Tusk chciałby wrócić, to miałby miejsce – oceniła w TVN 24 Katarzyna Lubnauer, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Partia, na czele której stanął Borys Budka, przestała być największą siłą opozycyjną. Zastąpiła ją nowa formacja Szymona Hołowni – Polska 2050. Wielu wyborców Platformy nie widzi w Borysie Budce wyraźnego lidera.

– Sytuacja w PO jest taka, że partia wymaga gruntownej przebudowy. Ta partia nie funkcjonuje jako pewna grupa nacisku politycznego – mówił socjolog Grzegorz Wiński.

Pojawia się pytanie, co Donald Tusk mógłby zaoferować Platformie Obywatelskiej i polskiej scenie politycznej oraz czy byłby w stanie na tyle wesprzeć całą opozycję, by ta wypracowała silną odpowiedź na program Polskiego Ładu, jaki ogłosiło Prawo i Sprawiedliwość.

Politycy obozu władzy przekonują, że dziś program opozycji zawęża się do odsunięcia PiS od władzy – wskazał wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski.

– Program Platformy Obywatelskiej i opozycji jest cały czas niezmienny, to odmienianie skrótu PiS oraz Solidarna Polska. Jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Nie ma żadnej alternatywy, jedyne czym się zajmują to Zjednoczoną Prawicą – powiedział Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.

W ocenie Władysława Teofila Bartoszewskiego, posła PSL-u, Donald Tusk, jeśli wróci, to nie w roli lidera.

– Jako mentor, doradca, jako ktoś doświadczony, ale ja innej roli w tej chwili dla niego nie widzę – poinformował Władysław Teofil Bartoszewski.

Polityk PSL mówił, że jego partia chce podjąć rozmowy o rozwiązaniach, jakie znalazły się w Polskim Ładzie. Będzie chciała zgłaszać poprawki.

– Na razie nie można mówić o Nowym Polskim Ładzie, bo nie znamy szczegółów. Czekamy na to, jakie będą projekty ustaw – dodał polityk.

Niezależnie od tego, co w tych projektach się znajdzie, to swoją alternatywę szykuje Konfederacja. Robert Winnicki zapowiedział na 4 lipca przedstawienie programu, który byłby odpowiedzią dla Polskiego Ładu. W ocenie polityka Ruchu Narodowego nie będzie stać na to Platformy.

– Platforma Obywatelska jest partią jałową. Tak naprawdę stała się w Polsce drugą partią lewicową, po Lewicy postkomunistycznej i tęczowej, nieodróżnialną właściwie od partii Włodzimierza Czarzastego oraz Adriana Zandberga i jako taka jest Polakom do niczego niepotrzebna – powiedział Robert Winnicki.

Do opinii publicznej Platforma nie zdołała przebić się ze swoją ofertą, jaką miała być tzw. recepta na kryzys. Teraz wewnątrz partii podejmowana jest nowa próba budowania oferty programowej. Politycy chcą pojechać też w Polskę.

TV Trwam News

drukuj