fot. PAP/Rafał Guz

A. Niedzielski: Zróżnicowana regionalnie sytuacja epidemiczna skłania ku temu, by regionalizować również znoszenie obostrzeń

Zróżnicowana regionalnie sytuacja dotycząca zachorowań i hospitalizacji jest przesłanką raczej do tego, by również regionalizować znoszenie obostrzeń – powiedział dziś w radiu RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski pytany w radiu o to, czy obostrzenia będą znoszone regionalnie powiedział, że „nie udzieli takiej jednoznacznej odpowiedzi”, bo sytuacja dotycząca zachorowań jest bardzo zróżnicowana.

„W gruncie rzeczy teraz głównym wyznacznikiem podejmowania decyzji to nie jest nawet poziom zachorowań, ale sytuacja w szpitalach i dostępność respiratorów. To główny element, który różnicuje regiony. Są regiony, które same sobie nie radzą i pomagają im sąsiednie województwa” – wskazał minister zdrowia.

Dodał, że taka sytuacja „jest raczej przesłanką za tym, żeby regionalizować też znoszenie obostrzeń”.

Zaznaczył, że obecnie woj. warmińsko-mazurskie – na które w pierwszej kolejności nakładano obostrzenia – wraz z woj. podlaskim ma teraz najlepszą sytuację epidemiczną w kraju. Dodał, że na razie jednak liczba dziennych zakażeń na 100 tys. mieszkańców jest nadal wysoka. Wynosi powyżej 30.

„Jeśli w przyszłym tygodniu będziemy widzieli, że ten poziom jest poniżej 30 zachorowań, to wtedy będzie to przesłanka, by tam wykonywać odważniejsze kroki niż w pozostałej części kraju” – podsumował.

Resort zdrowia podał dziś, że w Polsce ostatniej doby zdiagnozowano 28 487 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej na Śląsku – 4686. Zmarło 768 chorych.

 PAP/TV Trwam News

drukuj