fot. pixabay.com

A. Napiórkowska w TV Trwam o duszpasterstwie kobiet: Kościół jest miejscem, w którym kobiety mogą się rozwijać i wzrastać

Duszpasterstwo kobiet jest czymś niezwykłym. (…) Kobiety bardzo mocno potrzebują takiej przestrzeni, w której mogą mówić o tym, co przeżywają, dostawać wsparcie i zrozumienie – powiedział ks. dr Paweł Gabara z Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Kobiet KEP, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie Radia Maryja i TV Trwam.

Ksiądz kardynał Stefan Wyszyński mówił, że najpiękniej i najgłębiej o kobiecie czytamy w Ewangelii.

Jak prześledzimy Ewangelię, to widzimy Jezusa pochylającego się nad kobietą, którą pochwycono na grzechu, za który karano śmiercią. Widzimy Jezusa, który pochyla się nad kobietą, która straciła swoje dziecko. Przykładów pochylania się Boga nad kobietą w Biblii jest bardzo wiele. Widzimy na kanwie Pisma Świętego, że Bóg powierza kobietom bardzo ważne funkcje. Tutaj upatruje pewien geniusz – mówił ks. dr Paweł Gabara z Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Kobiet KEP.

Kościół jest miejscem, w którym kobiety mogą się rozwijać i wzrastać –  podkreśliła Agnieszka Napiórkowska, przedstawiciel Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Kobiet KEP, diecezja łowicka.

Duszpasterstwo kobiet jest czymś niezwykłym. Tak naprawdę to kobiety przychodzą i mówią, że potrzebują mieć swoją przestrzeń, potrzebują wsparcia i możliwości spotykania się. Musimy pamiętać, że kobieta została stworzona do relacji. (…) Kobiety bardzo mocno potrzebują takiej przestrzeni, w której mogą mówić o tym, co przeżywają, dostawać wsparcie i zrozumienie. Kobiety mówią, że chcą czuć, że to jest ich miejsce, ich dom  zaznaczyła.

Kościół nigdy nie pogardzał kobietą – podkreślił ks. dr Paweł Gabara z Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Kobiet KEP.

My, księża, uczymy się pewnego szacunku. Nieraz sobie myślę, że łatwiej mają ci duchowni, którzy w swoich rodzinach byli wychowywani z siostrami. Trudniej mają ci, którzy mieli wyłącznie braci. (…) Uczmy się mówienia do kobiet, rozumienia i słuchania ich – akcentował ks. dr Paweł Gabara.

Utarł się pewien stereotyp, że kobiety przejęły wychowanie, że są zaborczymi matkami.

Nie zgadzam się z tym. Od ładnych kilku lat coraz częściej obserwuję bardzo świadomych ojców, czułych i wyjątkowych mężczyzn. (…) Wielu ojców jest ze swoimi żonami na salach porodowych, wielu opiekuje się swoimi dziećmi od pierwszych chwil i robią to po męsku – mówiła Agnieszka Napiórkowska, przedstawiciel Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Kobiet KEP, diecezja łowicka.

W XXI w. kobiecość kobiety kształtuje miłość.

Miłość jest fundamentalna. Jest nie tylko tym, co nas kształtuje, ale też pomaga patrzeć i pewne rzeczy weryfikować. (…) Żyjemy w czasach, w których macierzyństwo i tacierzyństwo jest bardzo mocno świadome. Odkrywamy się na nowo, towarzysząc sobie w różnych momentach życia. To odkrywanie prostoty – zwróciła uwagę Justyna Kunikowska, przedstawiciel Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Kobiet KEP, archidiecezja łódzka.

radiomaryja.pl

drukuj