OLX ws. decyzji UOKiK: Będziemy dostarczać użytkownikom rozwiązania dopasowane do ich oczekiwań

Będziemy dalej rozwijać serwis, by dostarczyć użytkownikom rozwiązania dopasowane do ich oczekiwań – przekazała Grupa OLX w stanowisku dot. decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak dodano, wprowadzone przez serwis OLX zmiany to wynik współpracy z Urzędem w ramach prowadzonego postępowania.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował we wtorek, że prezes Urzędu zakwestionował praktyki serwisu sprzedażowego OLX. Jak podano w komunikacie, OLX wprowadzało w błąd co do zakresu oferowanej ochrony kupującego. Prezes UOKiK zobowiązał Grupę OLX do wprowadzenia zmian w serwisie i zwrotu pieniędzy klientom. [czytaj więcej]

Grupa OLX w wydanym stanowisku poinformowała, że otrzymała decyzję zobowiązującą wydaną przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak dodano, wszczęte we wrześniu 2022 roku postępowanie dotyczyło: opcji sortowania dostępnych w OLX oraz sposobu informowania o Usłudze Serwisowej w wynikach sortowania, sposobu informowania o dostępności opcji zakupu z Przesyłką OLX oraz bez Przesyłki OLX i Pakietu Ochronnego.

„Serwis OLX wdraża rozszerzenie zakresu usługi Pakiet Ochronny, tak by uwzględnić wyjątki, które do tej pory nie podlegały ochronie. Co za tym idzie, będziemy dostosowywać nasze procedury i komunikację do nowego zakresu usługi” – podano w stanowisku.

Jak dodano, w serwisie OLX pojawi się nowy interfejs opcji zakupu, a w przyszłości na stronie z wynikami wyszukiwania będzie można poznać łączną cenę towaru z wynagrodzeniem za Usługę Serwisową, a także posortować towary po tej łącznej cenie.

„W przypadkach określonych w decyzji, zwrócimy użytkownikom środki pobrane za usługę serwisową i za towar, który reklamowano w ramach »Pakietu Ochronnego«” – podało OLX.

Jak dodano, OLX przygotowuje kampanię informacyjną dotycząca wydanej decyzji.

„Wprowadzone przez serwis OLX zmiany są wynikiem współpracy z UOKiK w ramach prowadzonego postępowania. Będziemy dalej rozwijać serwis celem dostarczenia użytkownikom rozwiązań dopasowanych do ich oczekiwań” – przekazano w stanowisku.

UOKiK poinformował we wtorek, że podjął działania na podstawie skarg od konsumentów, którzy byli zaskoczeni tym, że płatny pakiet ochronny w rzeczywistości tej ochrony nie gwarantował.

„W wyniku działań Grupy OLX konsumenci ponosili negatywne skutki finansowe” – podkreślił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Dodał, że spółka stosowała „szereg postanowień istotnie ograniczających zakres ich ochrony”.

Prezes UOKiK wydał decyzję, w której zobowiązał Grupę OLX do zmiany praktyk. Jak podał Urząd, portal odda klientom pieniądze i poinformuje o tym konsumentów: jeśli konsument odpowie na tę wiadomość, otrzyma zwrot na konto bankowe, w przeciwnym razie zwrot środków zostanie przekazany do „portfela OLX” w serwisie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl