fot. Monika Bilska

A. Macierewicz: S. Piotrowicz ma zasługi w walce z postkomunizmem i trzeba to docenić

Stanisław Piotrowicz ma znaczące zasługi w walce z postkomunizmem i trzeba to docenić. Nie twierdzę, żeby zapomnieć o przeszłości, ale chciałbym, żebyśmy doceniali poświęcenie i walkę, którą prowadził później – powiedział dzisiaj wyznaczony przez prezydenta na marszałka seniora Sejmu Antoni Macierewicz.

Stanisław Piotrowicz, prokurator, senator VI i VII kadencji oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości VII i VIII kadencji, który w minionej kadencji był szefem sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, a w ostatnich wyborach parlamentarnych nie uzyskał mandatu posła jest – obok prof. Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojnej-Duch – kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego.

Pytanie dziś w radiowej Trójce o jego kandydaturę, Antoni Macierewicz podkreślił, że „warto zwrócić uwagę na jego olbrzymi dorobek jako przewodniczącego komisji sprawiedliwości, który musiał się ścierać z nieprawdopodobnymi atakami i trudnościami przy wprowadzaniu reform wymiaru sprawiedliwości, które wszyscy uważamy za niezbędne”.

Pytany, czy nie przeszkadza mu działalność prokuratorska Stanisława Piotrowicza w PRL-u i oskarżanie opozycjonistów, Antoni Macierewicz powiedział, że Piotrowicz sam wielokrotnie wyjaśniał tę sprawę.

„Przeszłość jest ważna, ale też ważne jest, jak się ją interpretuje i jakie wyciąga wnioski dla dzisiejszego działania. Piotrowicz ma znaczące zasługi w walce z postkomunizmem i trzeba to docenić. Nie twierdzę, żeby zapomnieć o przeszłości, ale chciałbym, żebyśmy doceniali poświęcenie i walkę, którą prowadził później” – dodał polityk PiS.

Jak podkreślił, zaskakujące jest dla niego, że Platforma Obywatelska i Sojusz Lewicy Demokratycznej nie zgłosiły swoich kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego.

Antoni Macierewicz mówił także o nadchodzących wyborach prezydenckich.

„Czeka nas ostra i trudna kampania prezydencka, która będzie wymagała daleko idącego zaangażowania” – ocenił.

Pytany czy Władysław Kosiniak-Kamysz lub Małgorzata Kidawa-Błońska będą zagrożeniem dla Andrzeja Dudy, powiedział, że te kandydatury nie powinny być wyzwaniem zagrażającym kampanii obecnego prezydenta.

„Być może któraś z tych postaci – albo nowa, która się pojawi – będzie zdolna skupić wszystkie siły postkomunistyczne. To ciągle jest duży potencjał, choć ostatnie wybory pokazały, że nie dominuje w Polsce, że większość Polaków głosowała za hasłami skupiającymi się wokół wartości Bóg, Honor, Ojczyzna” – dodał.

We wtorek Antoni Macierewicz został wyznaczony przez prezydenta na marszałka seniora Sejmu IX kadencji, którego pierwsze posiedzenie odbędzie się 12 listopada o godz. 12.00.

PAP

drukuj