A. Macierewicz o zakupie Patriotów: Społeczeństwo ma ponieść koszty wcześniej nieprzewidziane

Przypomnijmy, że zakup Patriotów był obliczany i nie miał wynosić więcej niż 30 mld złotych. Proponowane w tej sprawie rozwiązanie nie wydaje się realne, może wywołać zamieszanie – powiedział poseł Antoni Macierewicz.

Były szef MON odniósł się w ten sposób do informacji „Dziennika Gazety Prawnej” ws. zakupu systemu. Według gazety, Polska mogłaby kupić wszystkie 8 baterii Patriotów od razu. Miałyby to umożliwić specjalne papiery dłużne, kupowane przez instytucje finansowe.

W praktyce miałoby to działać tak, iż na przykład MON powołuje do życia fundusz, który sprzedaje obligacje. Za te środki kupuje Patrioty, a następnie leasinguje armii. Z płaconych przez wojsko rat fundusz spłaca obligacje.

Na takie rozwiązania z niepokojem patrzy były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

– Droga, jaka jest tutaj pokazana, ma stworzyć wrażenie – jak sądzę, bo kulisów nie znam – olbrzymiej sumy, którą ma pokryć społeczeństwo. W związku z tym ma ponieść wielkie koszty wcześniej nieprzewidziane. Przypomnijmy, że zakup Patriotów był obliczany i nie miał wynosić więcej – łącznie z zakupem wszystkich technologii i ich implementacją – niż 30 mld złotych. W związku z tym mamy do czynienia z próbą wmówienia nam, że konieczna jest podwójna cena w stosunku do rzeczywistych kosztów, które były negocjowane przez moją ekipę – wskazuje Antoni Macierewicz.

Pomysł uruchomienia na szeroką skalę rynku obligacji infrastrukturalnych firmuje Giełda Papierów Wartościowych. Według GPW ma to przyspieszyć rozwój gospodarczy i wesprzeć rozwój rynku obligacji.

Obligacje będą dedykowane głównie do sektora bankowego i funduszy emerytalnych. Zachętą mają być nieco wyższe dochody niż w przypadku obligacji skarbowych, a chroniłby je porównywalny poziom bezpieczeństwa.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl