Anna Gembicka

A. Gembicka: Koła Gospodyń Wiejskich to obecnie małe inkubatory przedsiębiorczości

Koła Gospodyń Wiejskich to obecnie małe inkubatory przedsiębiorczości; wiele z nich chce rozwijać działalność i sprzedawać swoje produkty – powiedziała na antenie TV Trwam wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka.

Polityk w programie ,,Wieś – to też Polska” omawiała rezultaty wprowadzonych w tej kadencji parlamentu przepisów dotyczących Kół Gospodyń Wiejskich. Na ich mocy koła te mogą korzystać z wielu przywilejów. Koła zyskują też osobowość prawną, która daje im nieograniczone wręcz możliwości pozyskiwania wsparcia finansowego. Na mocy rozporządzenia mogą ubiegać się o pomoc finansową z budżetu państwa w wysokości do 5 tys. zł.

Celem przepisów była aktywizacja, zwłaszcza kobiet na wsi – wskazała wiceminister Anna Gembicka. Obecnie – jak mówiła – widać ich dobre rezultaty.

Koła Gospodyń Wiejskich to w tym momencie takie małe inkubatory przedsiębiorczości i to nas bardzo cieszy. Wiele kół chce rozwijać swoją działalność, sprzedawać swoje produkty – czy to rękodzieło, czy to produkty spożywcze. Nie oszukujmy się każdy z nas chętniej kupi takie produkty przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich niż jakieś produkty z supermarketu. Dzięki temu koła mogą również pozyskiwać środki na swoją działalność. Z jednej strony mamy do czynienia z rozwojem tego sektora przedsiębiorczości, z drugiej strony z rozwojem aktywności społecznej. Koła organizują pikniki, festyny, półkolonie dla dzieci, organizują wyjazdy, bardzo aktywnie prowadzą działalność kulturalną. Bardzo się cieszę, że ta ustawa przyniosła takie rezultaty – powiedziała Anna Gembicka.

Pomoc finansowa dla Kół Gospodyń Wiejskich na realizację zadań z budżetu państwa na rok 2019 wynosi 40 mln zł. Wnioski można składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór trwa do 31 października. Aby ubiegać się o wsparcie, koło musi być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich. Obecnie figuruje w nim prawie 8 tys. organizacji tego typu.

RIRM

drukuj