fot. PAP/Jakub Kamiński

A. Dudzińska: Nie przyjmę kolejnej propozycji kandydowania na urząd RPD

Senatorowie nie wyrazili w piątek zgody na powołanie Agnieszki Dudzińskiej na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Po głosowaniu zapowiedziała, że nie przyjmie kolejnej propozycji kandydowania.

We wtorek Sejm wybrał Agnieszkę Dudzińską na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Jednak – zgodnie z ustawą – potrzebna była jeszcze zgoda Senatu. Tej zgody zabrakło. Za jej powołaniem był jeden senator, przeciw 67, a pięciu wstrzymało się od głosu.

Po raz pierwszy Agnieszka Dudzińska ubiegała się o to stanowisko na początku października – wtedy także nie uzyskała wymaganej większości w Sejmie.

Teraz procedura obsadzania stanowiska Rzecznika Praw Dziecka ma ruszyć w Sejmie od nowa – wskazał marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– Wczoraj odbyło się przesłuchanie. Senatorowie PiS długo prowadzili debatę. Podjęliśmy taką decyzję, aby nie poprzeć tej kandydatury. (Agnieszka Dudzińska) nie przekonała senatorów. To jest nasza wewnętrzna decyzja i będziemy oczekiwali zgłoszenia nowej kandydatury. Myślę, że to się odbędzie w bardzo krótkim czasie. Mam nadzieję, że to nastąpi niebawem, tzn. już na następnym posiedzeniu Sejmu zostanie wyłoniony nowy kandydat. Później (…) Senat również ustosunkuje się do kandydatury – mówił Stanisław Karczewski.  

To kolejny nieudany etap powołania Rzecznika Praw Dziecka w ostatnich tygodniach. We wrześniu żaden z dwóch kandydatów – Ewa Jarosz, którą poparły PO, .N i PSL oraz kandydat Kukiz’15 Paweł Kukiz-Szczuciński – nie uzyskali bezwzględnej większości głosów. Z kandydowania wycofała się także, zgłoszona jako pierwsza przez PiS, Sabina Lucyna Zalewska.

Kadencja obecnego rzecznika Marka Michalaka upłynęła w sierpniu 2018 r. Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka, będzie pełnił swe obowiązki do złożenia ślubowania przez nowego rzecznika.

RIRM

drukuj