fot. PAP/Albert Zawada

Minister ds. europejskich i RPD deklarują dalsze wsparcie inicjatywy ws. odzyskania deportowanych do Rosji ukraińskich dzieci

Polska chce dalej pomagać Ukrainie w odzyskiwaniu dzieci, które zostały deportowane do Rosji. W tym celu będą jeszcze ściślej współpracować polski Rzecznik Praw Dziecka z ukraińskim Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. europejskich, powołując się na dane ukraińskiego rządu przekazał, że do Rosji deportowano blisko 19,5 tys. ukraińskich dzieci. Jedynie 369 z nich wróciło do domu.

Polski rząd wraz z Komisją Europejską pomaga Ukrainie w odzyskiwaniu dzieci. W tym celu w ciągu ostatnich miesięcy podjęto szereg działań.

– To wsparcie cyfrowe w śledzeniu i identyfikacji deportowanych dzieci, jak również podmiotów odpowiedzialnych za ich deportację, rozwój narzędzi służących do zgłoszenia informacji o deportowanych dzieciach, a także pomoc w gromadzeniu danych DNA, danych biometrycznych deportowanych dzieci. W tej chwili po przekazaniu ich ukraińskim partnerom będą one wykorzystywane. Jesteśmy oczywiście do dalszej dyspozycji strony ukraińskiej – podkreślił Szymon Szynkowski vel Sęk.

Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, udaje się jutro do Kijowa. Weźmie udział w konferencji „Ukraina: Wojna. Niewyśpiewana kołysanka”. Wydarzenie organizuje Rzecznik Praw Obywatelskich Ukrainy oraz prezydent Wołodymyr Zełenski.

– Rosja łamie prawa dziecka i to trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć, to trzeba bardzo wyraźnie przypominać. Nie możemy pozwolić, żeby łamanie międzynarodowych praw było gdziekolwiek akceptowane. W najbliższych dniach, właśnie w okolicach Dnia Dziecka, będę w Kijowie – poinformował Mikołaj Pawlak.

17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie. Chodziło właśnie o bezprawne deportacje dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl