NATO uzgodniło pakiet działań militarnych

NATO uzgodniło pakiet działań militarnych, by wzmocnić obronę swoich sojuszników na wschodzie w związku z kryzysem ukraińskim – poinformował sekretarz generalny sojuszu Anders Fogh Rasmussen.

NATO zacznie rozmieszczać siły w ciągu kilku najbliższych dni. Po posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej, Rasmussen powiedział, że będzie więcej samolotów w powietrzu, więcej statków na wodach i większa gotowość na lądzie.  Co więcej sekretarz generalny NATO zapowiedział częstsze loty patrolowe nad krajami bałtyckimi oraz rozmieszczenie okrętów NATO, m.in. na Morzu Bałtyckim i we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Poseł Dariusz Seliga mówi, że to dobry sygnał ze strony NATO i poważny sprawdzian dla działania sojuszu.

Deklaracja, że będzie więcej samolotów i że te samoloty będą latały nad Polską i krajami bałtyckimi jest dla nas dobrą deklaracją. Przede wszystkim będzie to sprawdzian dla całego sojuszu, bo jak wiemy sojusz jest związany z art. 5 Traktatu waszyngtońskiego, który mówi, że jeśli państwo z sojuszu będzie zagrożone dostanie pomoc od współsojuszników. (…) W tym sąsiedztwie Polska jest bardzo zagrożona, więc każde działanie i każdy ruch podjęty przez NATO jest ruchem, który będzie zwiększać nasze bezpieczeństwo. Trzeba powiedzieć, że nie są to ruchy, które mogłyby prowokować Rosję – powiedział poseł Dariusz Seliga.

Według sekretarza generalnego, NATO nie poprzestanie na decyzjach, podjętych dzisiaj. Jeśli będzie to konieczne podejmie kolejne działania.

Rasmussen wezwał także do politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie. Zaapelował do Rosji o wycofanie żołnierzy znad granicy z Ukrainą, zaprzestania destabilizowania sytuacji na Ukrainie i zdystansowania się od działań grup prorosyjskich separatystów.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl