fot. PAP/Radek Pietruszka

Posłowie wybiorą dziś nowego Rzecznika Praw Dziecka

Sejm wybierze dziś nowego Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na kandydowanie wycofała wczoraj Sabina Lucyna Zalewska, kandydatka zgłoszona przez Prawo i Sprawiedliwość.

Wcześniej sejmowe komisje Polityki Społecznej i Rodziny oraz Edukacji, Nauki i Młodzieży nie zarekomendowały żadnego z trzech kandydatów. Sabina Lucyna Zalewska uzyskała jednak najmniej głosów „za”, a najwięcej Ewa Jarosz, zgłoszona przez Platformę Obywatelską i Nowoczesną. O objęcie funkcji RPD stara się też Paweł Kukiz-Szczuciński – faworyt Kukiz‘15. Dodajmy, że brak pozytywnej opinii komisji dla tych osób nie jest dla Sejmu wiążący.

Poseł PiS Ewa Kozanecka z sejmowej komisji rodziny wskazała, że rola Rzecznika Praw Dziecka wymaga szczególnych predyspozycji.

Jest to wyjątkowa rola. Powinna to być osoba, która jest bardzo empatyczna, przychylna dzieciom, oddana rodzinie. Te wszystkie aspekty, które powinna spełniać, są niezwykle istotne w pełnieniu tej roli. Dotychczasowy RPD jest osobą dość kontrowersyjną. Nie spełnia swej roli, jak powinien – powiedziała Ewa Kozanecka.

Po tym jak Sejm powoła dziś nowego Rzecznika Praw Dziecka, decyzję będzie musiał jeszcze zatwierdzić Senat. Dotychczas funkcję tę pełnił Marek Michalak. Jego kadencja upłynęła pod koniec sierpnia.

 RIRM

drukuj