A. Duda: Polska i Węgry niosą do Europy wartości chrześcijańskie

Polska i Węgry niosą chrześcijańskie wartości do Europy, która w wielu przypadkach o nich zapomniała – mówił w piątek w Veszprem na Węgrzech prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda bierze udział w obchodach 12 Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W piątek po południu spotkał się z prezydentem Węgier Janosem Aderem. Wieczorem obaj prezydenci uczestniczyli w uroczystej gali, podczas której przekazano Flagę Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej prezydentowi Kielc, gdzie odbędą się przyszłoroczne obchody.

Podczas uroczystości Andrzej Duda przypomniał, że dwa lata temu Polska świętowała 1050. rocznicę Chrztu.

„Obchodziliśmy ją z dumą, mówiąc o wartościach, jakie dzięki chrześcijaństwu wtopiły się w polską duszę i dzisiaj polski naród jest narodem ukształtowanym w oparciu o kulturę i wartości chrześcijańskie” – mówił prezydent.

Wskazał, że „pod tym względem także jesteśmy braćmi z Węgrami”.

„Państwo jesteście narodem, który tradycje chrześcijańskie kultywuje, dla którego są one ważne. My dzisiaj razem niesiemy je do Europy, która w wielu przypadkach o nich zapomniała” – powiedział Andrzej Duda.

Polski prezydent wskazywał, że przyjaźń polsko-węgierska liczy sobie tysiąc lat.

„Dziś żyjemy w niepodległych ojczyznach, w wolnych państwach, możemy podróżować po całej Europie, dziś nie potrzebujemy paszportu, żeby przejechać przez granicę w ramach strefy Schengen, dziś żyjemy w innych warunkach” – powiedział.

Jak mówił, „oba nasze państwa i narody dążą do jednego: żeby Europa, w której jesteśmy, była bezpieczna, dostatnia, a przede wszystkim była uczciwa, sprawiedliwa, stwarzała dobre warunki do rozwoju naszych społeczeństw”.

Andrzej Duda podkreślił, że te dobre warunki „to przede wszystkim świat oparty na wartościach”.

„My te wartości mamy, my te wartości niesiemy” – dodał.

Zaznaczył, że dla Polaków „szczególnie przejmujące” były słowa papieża Jana Pawła II, który przed polskim referendum akcesyjnym do UE wskazywał: „Idźcie do Europy i nieście jej wartości wynikające z waszej wiary”.

„Cieszę się, że w tym dziele także mamy przyjaciół, są nimi Węgrzy” – dodał prezydent.

Ocenił, że „pomimo różnych przeciwności i tego, że wielu rzuca kłody pod nogi, że ścierają się idee, jak ma wyglądać Europa i świat, to my osiągniemy sukces i uczynimy Europę i świat lepszymi”.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl