fot. PAP/Paweł Supernak

Nowa kadencja parlamentarna

Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Mateusza Morawieckiego. Powołanie nowego premiera i jego rządu nastąpi w ciągu najbliższych czternastu dni. Do tego czasu obowiązki premiera nadal będzie sprawował dotychczasowy prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Pierwsze posiedzenie IX kadencji Sejmu, wybór marszałków Sejmu i Senatu, a teraz zmiana rządu.

– Zaczyna się nowy czas nowej kadencji parlamentarnej. Pan premier składa dymisję, jednocześnie otrzymując ode mnie misję sprawowania cały czas urzędu premiera, do czasu wskazania, powołania nowej osoby, aby formowała rząd – powiedział prezydent.

Prezydent zaznaczył, że tą osobą również będzie Mateusz Morawiecki. Na powołanie nowego premiera i nowego rządu prezydent ma 14 dni. Andrzej Duda podziękował też ministrom za współpracę i dobrą zmianę w Polsce.

– To był bardzo ważny czas dla Polski. Czas, w którym w naszym kraju bardzo wiele się zmieniło. Jestem przekonany, że zdaniem naszych rodaków, nie mam żadnych wątpliwości, był to czas dobrej zmiany. Potwierdziły to wybory parlamentarne – podkreślił Andrzej Duda.

Wybory, które nie przyniosły Zjednoczonej Prawicy większości w Senacie, a marszałkiem Senatu został kandydat Koalicji Obywatelskiej Tomasz Grodzki.

– Mówiąc językiem młodzieżowym, ten wynik przyjmujemy po prostu na klatę i dalej pracujemy, dalej działamy. Dalej będziemy bardzo intensywnie pracować tak, żeby wcielać w życie program Prawa i Sprawiedliwości – zaznaczył senator Wojciech Skurkiewicz.

Dodał, że Senat kontrolowany przez opozycję może jedynie opóźniać prace legislacyjne w państwie, ale nie może ich uniemożliwić. Podobne zdanie ma poseł Arkadiusz Mularczyk.

– Senat jest elementem, który może wprowadzić poprawki do ustaw, pewne zmiany, korekty. Natomiast nie może tych ustaw w sposób nieodwołalny zmienić, więc to na pewno może wydłużyć proces ustawodawczy. Natomiast to zawsze Sejm podejmuje uchwały, ale też rozpatruje poprawki Senatu, więc zawsze to Sejm jest tym organem, gdzie w sposób ostateczny podejmuje się decyzje o kształcie ustaw – wskazał.

Scena polityczna w parlamencie jest bardzo różnorodna. To powoduje wiele emocji wśród parlamentarzystów – zauważają politycy. Jednak zdaniem niektórych opozycjonistów, współpraca na rzecz Polski jest możliwa mimo różnic.

–  My będziemy opozycją rozsądną i merytoryczną, żadną totalną. Będziemy zgłaszali projekty ustaw, które mają dawać szanse, żeby ludziom żyło się lepiej. Na pewno będziemy popierali wszystkie propozycje i społeczne, i takie współpracujące na rzecz społeczeństwa, które nawet PiS zgłasza, bo nie chodzi o to, żeby bić się w ławach rządowych o propozycje, które są dobre dla ludzi. Będziemy je popierali – powiedział poseł SLD Krzysztof Gawkowski.

Nowy rząd zostanie powołany w najbliższym czasie. Już teraz wiadomo, że nowy gabinet Mateusza Morawieckiego będzie liczył 20 resortów. Od momentu powołania Rady Ministrów, premier w ciągu 14 dni będzie musiał przedstawić program rządu i złożyć wniosek o wotum zaufania dla swojego gabinetu.

TV Trwam News

drukuj