fot. PAP/EPA

Wenecja zalana wodą

Poważne straty odnotowano w Wenecji, którą zalała wysoka woda. Szkody dotknęły m.in. bazylikę świętego Marka. Ponadto zatonęły trzy zacumowane tramwaje wodne. W mieście trwa liczenie strat.

Tak wysokiej wody nie było w Wenecji od ponad 50 lat. Przed godz. 23.00 poziom tzw. wysokiego przypływu wzrósł znacznie powyżej prognoz. Dla mieszkańców Wenecji to poważny problem. 

– Wysoki poziom wody jest dużą atrakcją turystyczną, wszyscy dobrze się bawią, ale jest to prawdziwy problem dla mieszkańców Wenecji. Nasz dom znajduje się na parterze, więc za każdym razem, gdy występuje wysoki poziom wody,  staje się mokry – mówił Marco, mieszkaniec Wenecji.

Po kilkunastu  minutach woda opadła o 12 centymetrów. Zdążyła jednak wyrządzić ogromne straty. Żywioł popychany przez silny wiatr wdarł się do zabytkowej bazyliki św. Marka liczącej ponad tysiąc lat. Po najsłynniejszym weneckim placu można poruszać się wyłącznie łódką. Zalane jest też całe historyczne centrum. Ponadto zatonęły trzy zacumowane na nabrzeżu tramwaje wodne, które są podstawowymi środkami komunikacji. Burmistrz Wenecji zaapelował do mieszkańców, aby nie wychodzili z domów. Teraz trwa liczenie strat.

TV Trwam News

drukuj