fot. PAP/Jacek Turczyk

A. Duda: będziemy zabiegać o rozwiązanie konfliktu palestyńsko-izraelskiego

Polska będzie zabiegała, aby konflikt izraelsko-palestyński został rozwiązany – powiedział prezydent Andrzej Duda. Na konferencji po spotkaniu z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem, szef polskiego państwa podkreślił, że nasz kraj uczestniczy w procesie pokojowym.

„Leży mi na sercu, także los chrześcijan na Bliskim Wschodzie” – zaznaczył prezydent Duda.

Z kolei prezydent Palestyny zwracał uwagę, że spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą dotyczyło przede wszystkim rozmów pokojowych miedzy jego państwem palestyńskim a Izraelem. [czytaj więcej]

Będziemy dążyć do powrotu do rozmów pokojowych, przestrzegania prawodawstwa międzynarodowego i ustanowienia dwóch niezależnych państw: Izraela i Palestyny” – zaznaczył Mahmud Abbas.

Prezydenci Polski i Palestyny rozmawiali też o kwestiach relacji dwustronnych i problemie uchodźców. Prezydent Duda zadeklarował, że Polska nadal będzie udzielała Palestynie pomocy rozwojowej.

– Bardzo cieszę się z propozycji, która dzisiaj padła, aby rozpocząć rozmowę, nt. powstania strefy gospodarczej polsko-palestyńskiej w Palestynie tak, jak inne państwa Europejskie już takie strefy mają. Dziękuję za tę propozycję i jestem przekonany, że będzie tu zainteresowanie ze strony polskiego rządu, polskiego biznesu, aby tę inicjatywę zrealizować i rozwinąć. Mówiłem panu prezydentowi, że bardzo liczę na to, że wizyta, którą planuję odbyć w Palestynie i w Izraelu w styczniu będzie owocna. Leży mi na sercu, po pierwsze, rozwiązanie wszystkich kwestii konfliktowych w regionie, po drugie, nie ukrywam, że leży mi na sercu także los chrześcijan w ogóle na Bliskim Wschodzie – podkreślił prezydent Polski.

Po południu Mahmoud Abbas złoży kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Ostatnio prezydent Palestyny odwiedził Polskę siedem lat temu.

 

 

RIRM/TV Trwam News

 

drukuj