Uroczystości pogrzebowe Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”

Na warszawskich Powązkach spocznie dziś podpułkownik Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”, legendarny przywódca Armii Krajowej.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 15.00 w kościele pw. Św. Karola Boromeusza w Warszawie. Mszy Żałobnej będzie przewodniczył ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

Pogrzeb będzie miał charakter państwowy i zostanie przeprowadzony zgodnie z ceremoniałem wojskowym. W kondukcie żałobnym przejdzie m.in. Kompania Reprezentacyjna i Orkiestra WP oraz poczty sztandarowe.

Bartłomiej Misiewicz, rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej, podkreśla, że podpułkownik zasługuje na takie upamiętnienie.

Nikt nie ma wątpliwości, że ,,Łupaszka” był bohaterem narodowym. Został bestialsko zamordowany przy sfingowanym procesie w związku z tym, że nie złożył broni i walczył z okupantem sowieckim. Dlatego, gdy dowiedzieliśmy się, że w 2013 roku archeolodzy odnaleźli jego prawdziwe miejsce pochówku, znaleziono jego szczątki i je zidentyfikowano, to teraz w pewnym sensie odbędzie się po raz drugi jego pogrzeb. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej pogrzeb ten będzie z pełną asystą wojskową.   Żołnierze też będą oddawali honory, będzie salwa honorowa, jest przewidywany udział najwyższych osób w państwie – mówi Bartłomiej Misiewicz.

Podpułkownik Zygmunt Szendzielarz zostanie pochowany na Powązkach Wojskowych, obok jego zmarłej w 2012 roku córki Barbary.

Transmisję Mszy św. przeprowadzą Radio Maryja  i Telewizja Trwam.

RIRM

drukuj