A. Dera: należy wzmacniać polską armię i obronność

W programie „Gość poranka” na antenie TVP Info minister w kancelarii prezydenta Andrzej Dera, odniósł się do obchodów święta Wojska Polskiego na Alejach Ujazdowskich w Warszawie oraz sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera podkreślił, że uroczystości święta Wojska Polskiego w Alejach Ujazdowskich miały charakter bardzo podniosły, a polskie wojsko zrobiło duże wrażenie na uczestnikach tego wydarzenia. Wskazał on jednak, że należy umacniać polską armię i sprawić, by jej liczebność była jeszcze większa.

Wojsko polskie pełni dzisiaj bardzo ważną rolę. Jednak jeśli chodzi o armię, to wiele rzeczy jest jeszcze przed nami, m.in. modernizacja wojska. Jesteśmy w czasie pokoju, ale jest to czas trudny, bo widzimy, co dzieje się obecnie na świecie. Wojsko musi być dosprzętowione i silniejsze – to jest nasze wyzwanie. Myślę, że jest realna liczba 150 tys. żołnierzy, o czym mówi minister obrony Antonii Macierewicz. Budżet Ministerstwa Obrony Narodowej jest budżetem dużym, ważnym i na te czasy potrzebnym i myślę, że takie są wymogi bezpieczeństwa i to powinno być zrealizowane – powiedział Dera.

Minister zaznaczył, że mimo obecnie przeznaczanych 2 proc. PKB na obronność, co jest już sporą sumą, rząd być może podniesie tę kwotę do 3 proc. Do tego jednak potrzeba czasu i stopniowego wzrostu, a nie reformy. Sytuacja międzynarodowa jest napięta, więc wydatki na obronność muszą być zwiększane. Tak zrobiłby każdy odpowiedzialny rząd, a ten rząd to robi i będzie robił – wskazał Andrzej Dera.

Minister w Kancelarii Prezydenta RP odniósł się również do zalecenia Andrzeja Dudy, które podwyższa wynagrodzenie dla wojskowych. Wskazał on, że ta podwyżka jest najważniejszą w ciągu ostatnich kilku lat.

Nie wiem, która jest to podwyżka dla wojskowych, ale jest ona najważniejsza, bo obecnie dla wojska potrzebne są wyższe zarobki. Trzeba umotywowania dla tej ciężkiej służby i to jest robione. Jeżeli chcemy, by to wojsko było sprawne i by dobrze broniono naszych granic, to musi być dobrze nagradzane. To jest obecnie robione i powinno być robione już wcześniej. Na szczęście ten rząd przyjął te założenia i przyjął to wyzwanie budżetowe, bo jest to kolejne realizowane wyzwanie budżetowe – podkreślił minister.

Mamy pełną świadomość tego, że przy naszej granicy jest toczona wojna, jednak Polsce bardzo zależy na tym, żeby u naszych sąsiadów było bezpiecznie, bo bezpieczeństwo naszych sąsiadów gwarantuje nasze bezpieczeństwo i stąd pod koniec września wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie – wskazał Andrzej Dera.

Pan prezydent Andrzej Duda wybierze się do miejsca, gdzie w tej chwili jest najbardziej niebezpiecznie. Słyszymy relacje, co dzieje się na Ukrainie i jakie są tam niebezpieczeństwa. Ukraina nie może jednak pozostać sama. Musi mieć wsparcie polityczne i takiego wsparcia udzieli również pan prezydent w wyjeździe do Kijowa – zaznaczył prezydencki minister.

Andrzej Dera podkreślił, że w obecnej sytuacji ukraińsko-rosyjskiej są pewne elementy przypominające konflikt na linii Gruzja-Rosja sprzed kilku lat, dlatego rolą polityków jest to, żeby Ukraina nie została sama. Jak dodał Dera, w momencie, kiedy Ukraina zastałaby sama, a do jakichkolwiek zdarzeń by tam doszło, to bezpieczeństwo Polski zostanie bardzo mocno nadszarpnięte. My, Polacy nie mamy wyboru i musimy wspierać Ukrainę, ale myślę, że też i Europa ma tę samą rolę.

Prezydencki minister odniósł się również do sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego i wskazał, że obecny spór może zakończyć się dopiero w grudniu, kiedy swoją kadencję zakończy prezes Rzepliński. Wcześniej nie jest możliwe porozumienie, bo – jak zaznaczył Andrzej Dera – Trybunał w tej chwili stawia się ponad jakimkolwiek prawem, samemu ustalając sobie, do których ustaw będzie się stosował, a do których nie.

To jest bardzo niebezpieczna sytuacja, bo to, co się stało przy ostatnim wyrokowaniu, jest czymś, czego – jak to się mówi – świat jeszcze nie widział. To, w jakiej formie ostatnio wyrokował Trybunał Konstytucyjny jest rzeczą niespotykaną. Myślę, że będzie to bardzo mocno komentowane w najbliższym czasie, bo przekroczony został elementarny próg przyzwoitości w tym sporze – podkreślił Andrzej Dera.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl