A. Bielan: zmiana konstytucji może być odłożona na kolejną kadencję

Zmiana konstytucji może być odłożona na kolejną kadencję – poinformował wicemarszałek senatu Adam Bielan. Na antenie radiowej Trójki wyjaśnił, że ma to związek z brakiem parlamentarnej większości w tej sprawie.

Aby zmienić konstytucję potrzebna jest większość co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

– Jeśli chodzi o zmianę konstytucji, to my nie mamy większości, nawet z partiami, które są skłonne zmieniać konstytucję, jak Kukuz’15. Takiej większości w Sejmie nie mamy i w związku z tym ta zmiana konstytucji ewentualnie może być odłożona dopiero na kolejną kadencję. Oczywiście powstaje w tym momencie pytanie, czy należy pracować nad jakimiś projektami, czy należy powołać komisję konstytucyjną. To jest zawsze decyzja polityczna, tak czy inaczej tej konstytucji w tej kadencji, widać wyraźnie, nie uchwalimy – powiedział Adam Bielan.

Tymczasem prezydent Andrzej Duda na łamach prasy poinformował, że jego wystąpienie do Senatu ws. referendum konstytucyjnego jest przesądzone. Prezydent chce, by plebiscyt odbył się 11 listopada 2018 r.

Polacy mieliby się wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej państwa, m.in. na temat roli prezydenta, Sejmu i Senatu. Wyniki referendum miałyby stać się podstawą przygotowania projektu nowej ustawy zasadniczej.

W ocenie najwyższego przedstawiciela państwa Polskiego, pozycja prezydenta w nowej konstytucji powinna być wzmocniona ze względu na silny mandat społecznego wyboru.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl