80 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego
„Oczekiwaliśmy w każdej chwili, że przyjdzie moment, w którym będziemy musieli stanąć w służbie ojczyźnie” – wspominał podpułkownik Edmund Baranowski pseudonim „Jur”. Nadszedł utęskniony moment. 1 sierpnia 1944 roku, godzina 17.00, uciemiężona okupacją niemiecką Warszawa podjęła walkę o wolność. Mija 80 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego.
Każdego roku 1 sierpnia o godzinie 17.00 zatrzymuje się cała stolica i cała Polska. W ten sposób oddajemy hołd żołnierzom Polski Podziemnej, którzy podjęli w stolicy nierówną walkę z niemieckim okupantem.
80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego https://t.co/js5xdxXwvA
— Radio Maryja (@RadioMaryja) August 1, 2024
W godzinie „W” władze państwowe, kombatanci, warszawiacy i turyści tradycyjnie gromadzili się na Powązkach Wojskowych przy pomniku Gloria Victis. Tłumy zebrały się również w centrum stolicy na rondzie Romana Dmowskiego.
W Muzeum Powstawania Warszawskiego w godzinie „W” uroczyście upamiętniono bohaterów niezłomnej walki. Swoich kolegów, towarzyszy walki, wspominali powstańcy. Apelowali o szacunek do ojczyzny.
– Jesteśmy Polską i będziemy Polską, bo chyba będziecie pamiętać nasze ideały, o które ginęli dziewczęta i chłopcy w powstaniu; będziecie bronić polskiego domu – podkreślił Jerzy Zawadzki ps. „Mały”.
W tym roku po raz pierwszy w godzinę „W” przeleciały nad warszawą samoloty wojskowe.
Hołd bohaterom Powstania Warszawskiego oddali polscy żołnierzy stacjonujący w Libanie na misji ONZ.
„Bohaterowie Powstania Warszawskiego, Wasza odwaga i determinacja stały się fundamentem naszej wolności” – żołnierze IX zmiany #PKW Liban. pic.twitter.com/njBmoAzwX9
— 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana (@17WBZ) August 1, 2024
Powstanie Warszawskie było wielkim wysiłkiem Polskiego Państwa Podziemnego. Dlatego dziś nie możemy o tym zapomnieć. Przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego Janusz Komorowski, prezes zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK, przypominał, że Powstanie było walką o wolność narodu polskiego.
– Tu, w stolicy, wspaniali chłopcy i dziewczęta walczyli nie tylko o Warszawę, lecz walczyli o Polskę – zaznaczył por. Janusz Komorowski.
Powstanie Warszawskie to także wielka ofiara ludności cywilnej. Niemcy brutalnie obchodzili się z cywilami. W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego wymordowali ponad 50 tysięcy mieszkańców Woli.
Dziś pamiętamy o tych niewinnych ofiarach. Hołd złożyli im prezydent Niemiec oraz prezydent Polski przy ulicy Górczewskiej 92, gdzie Niemcy rozstrzelali ponad 12 tysięcy osób.
– Byli wyprowadzani z kamienic, ich domy były podpalane, na ulicach byli rozstrzeliwani, a ich ciała były palone – mówił prezydent Andrzej Duda.
Upamiętnienie przez Prezydenta RP @AndrzejDuda i Prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera ofiar rzezi Woli.
Pomiędzy 5 a 12 sierpnia na obszarze po obu stronach ul. Górczewskiej od wiaduktu kolejowego za obecną estakadą al. Prymasa Tysiąclecia, niemieckie formacje tłumiące… pic.twitter.com/KMwofver9n
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 1, 2024
Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Godzina „W”. pic.twitter.com/Gonu72oFcC
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 1, 2024
Ważnym miejscem dla warszawiaków są Powązki Wojskowe. Tam spoczywają między innymi żołnierze z batalionu „Zośka” i „Rudy’. Przez cały dzień powstańcze mogiły nawiedzali mieszkańcy stolicy i turyści.
Nieodłącznym elementem obchodów rocznicowych wybuchu Powstania Warszawskiego od kilku lat jest marsz, który gromadzi tłumy patriotów.
– Mamy świadomość, że 80 lat temu nasi rówieśnicy walczyli o to, abyśmy teraz mogli żyć w wolnym kraju – mówiła uczestniczka marszu.
[GALERIA] Marsz Powstania Warszawskiego https://t.co/iKjscPuwv1
— Radio Maryja (@RadioMaryja) August 1, 2024
1 sierpnia to w Warszawie dzień inny od wszystkich pozostałych, w którym niemalże na każdym kroku czuć Polskę, patriotyzm, szacunek dla bohaterów.
TV Trwam News