fot. PAP/Łukasz Gągulski

80 lat od Sonderaktion Krakau – akcji wymordowania krakowskich profesorów przez Niemców

Celem nazistowskich Niemiec było wymordowanie polskiej inteligencji. Właśnie dlatego dokładnie 80 lat temu zbrodniarze aresztowali i wywieźli do obozów koncentracyjnych blisko 200 krakowskich profesorów. Obchody tego wydarzenia odbywały się wczoraj na Uniwersytecie Jagiellońskim.

6 listopada 1939 roku. Na zaproszenie rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego wystosowane na żądanie dowódcy SS w Collegium Novum pojawiają się profesorowie krakowskich uczelni.  O godzinie 12.00 miał rozpocząć się wykład dowódcy SS o stosunku III Rzeszy do nauki. Wykładu nie było. Profesorowie usłyszeli zaś, że Uniwersytet Krakowski był zawsze ogniskiem antyniemieckich nastrojów i dlatego zostaną aresztowani.

– Okupant skierował swoją siłę, moc, potęgę militarną nie przeciwko partyzantom, nie  przeciwko żołnierzom z bronią w ręku walczącym na barykadzie, tylko przeciwko prawie 200 profesorom – mówi rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak.

Niemcy aresztowali wówczas 183 uczonych, w tym 155 z Uniwersytetu Jagiellońskiego, 22 z Akademii Górniczej i 4 z Akademii Handlowej. Większość z nich Niemcy wywieźli do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen koło Berlina. Wojnę przeżyło niewielu z nich. To była jedna z największych zbrodni okupantów niemieckich – mówi historyk prof. Andrzej Chwalba.

– Atak na Uniwersytet Jagielloński, czyli pierwszy przykład agresji siły wobec prawdy i mądrości, był wybrany celowo i świadomie. Kraków miał być wymazany na wieki z historii, miał być Krakau – wskazuje.

Sonderaktion Krakau była skierowana przeciwko polskiej inteligencji, podobnie jak zbrodnia katyńska. Pozbawianie Polaków elity miało przyspieszyć zniewolenie całego narodu – podkreśla historyk prof. Mieczysław Ryba.

– W całej perspektywie rasistowskiej kreowanej przez ówczesne Niemcy, mieliśmy być sprowadzeni do bydła roboczego, pozbawieni elit przywódczych – zaznacza.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim w 80. rocznicę aresztowania profesorów uczczono ich pamięć. Rektor uczelni prof. Wojciech Nowak wyraził nadzieję, że pamięć o tej zbrodni będzie pielęgnowana przez kolejne pokolenia akademików.

– Doszło do bezprecedensowej w historii ludzkości akcji przeciwko prawie 200 profesorom uniwersyteckim – mówi prof. Wojciech Nowak.

List do uczestników uroczystości wystosował prezydent Andrzej Duda,

– Akcja niemieckich nazistów obnażyła przed światem ówczesny moralny upadek wspólnoty narodowej i obywatelskiej, która mieniła się spadkobierczynią wielkiej spuścizny Leibnitza, Goethego, Schillera i Bacha – podkreśla wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

9 listopada prezydent Andrzej Duda w czasie oficjalnej wizyty w Niemczech odwiedzi obóz Sachsenhausen, gdzie odda hołd pomordowanym tam krakowskim profesorom.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl