źródło: By Eugeniusz Haneman - Jerzy Piorkowski (1957) Miasto Nieujarzmione, Warszawa: Iskry, ss. 197 no ISBNJan Grużewski; Stanisław Kopf (1957) Dni Powstania, Kronika Fotograficzna Walczącej Warszawy, Warszawa: PAX, ss. 85 no ISBNhttp://www.ltf.com.pl/wystawa4/g0.htm, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3797229

78. rocznica zdobycia gmachu Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej przez powstańców warszawskich

78 lat temu powstańcy warszawscy zdobyli gmach Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. To jeden z największych sukcesów zrywu z 1944 roku. Co roku przed budynkiem Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej przy ul. Zielnej odbywają się uroczystości. Uczestniczą w nich między innymi weterani Armii Krajowej.

Szturm Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej rozpoczął się w nocy z 19 na 20 sierpnia 1944 roku. Po wielu godzinach walk żołnierze batalionu „Kiliński”, przy wsparciu powstańców, odbili gmach.

Dr Robert Derewenda, dyrektor Lubelskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, podkreślił, że ten sukces miał wielkie znaczenie dla powstańców warszawskich.

– W budynku PAST-y Niemcy utworzyli punkt, z którego mogli ostrzeliwać warszawiaków, punkt snajperski, a jednocześnie punkt, z którego mogli obserwować otoczenie. Zdobycie Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej wydawało się bardzo istotne. Po pierwsze, można było się bardziej bronić przed Niemcami w tej części miasta, a po drugie – można było przejechać ten budynek na ostrzeliwanie Niemców, czy na obserwowanie. To był wielki sukces batalionu „Kiliński”. Dostało się do niewoli około 110 niemieckich żołnierzy, więc to podbudowało morale walczących w Powstaniu Warszawskim Polaków – mówił dr Robert Derewenda.

W walkach o gmach Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej zginęło co najmniej 17 powstańców. Straty po stronie wroga wyniosły 38 zabitych.

Zdobycie gmachu jest jedną z najlepiej udokumentowanych akcji Powstania Warszawskiego.

 RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl