PAP/Zbigniew Meissner

78. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau

78 lat temu wyzwolony został obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Niemcy zamordowali tam ponad 1,1 miliona osób.

Zdzisława Włodarczyk miała zaledwie 11 lat, gdy 12 stycznia 1944 roku trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Razem z rodzicami oraz młodszym bratem została wpakowana do wagonu towarowego. Wtedy jeszcze nie wiedzieli, dokąd trafią.

– Wieczorem podjechaliśmy pod jakieś zabudowania i wtedy usłyszałam głos rozpaczy mojego taty. Chwycił się za głowę, uderzał nią o ścianę wagonu i wołał: „Boże, gdzie my przyjechaliśmy! Gdzie my przyjechaliśmy?!” – mówiła Zdzisława Włodarczyk.

Na początku stycznia 1945 roku Niemcy zaczęli zacierać ślady zbrodni, niszczyć dokumenty i wysadzać krematoria. Wszystko dlatego, że zbliżał się front, który nadszedł 27 stycznia.

– Do naszego baraku przyszło trzech wojskowych. Jeden oficer, wysoki w czapce. Pamiętam jego słowa. Nie wiem, czy powiedział po polsku, czy po rosyjsku: „Dzieci, co wy tutaj robicie?” – wspominała była więzień KL Auschwitz.

Ran, które zadano nam przez prześladowanie, przemoc i niewolę, nie da się tak łatwo wyleczyć – podkreślała Eva Umlauf, była więzień Auschwitz.

– Zranieni przez Auschwitz wiedzą, że to, co przeżyli, na zawsze będą nosić w sobie niezależnie od tego, ile czasu upłynie; niezależnie, czy potrafią o tym rozmawiać, czy nie; niezależnie, czy swoje doświadczenia zachowają dla siebie, czy przekażą kolejnemu pokoleniu – powiedziała Eva Umlauf.

W intencji ofiar modlono się w piątek przed komorą gazową i krematorium numer 4 na terenie dawnego obozu. Na uroczystości nie został zaproszony przedstawiciel Rosji.

Auschwitz pochłonęło ponad 1,1 miliona istnień. Zbrodniarze cały czas są ścigani. Wyrok usłyszała m.in. 97-letnia była sekretarka z niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof oraz 102-letni strażnik z obozu Sachsenhausen. Oba procesy zostały zainicjowane przez Thomasa Willa, szefa Centrali Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu.

– Nasza agencja będzie prowadzić śledztwa, dopóki żyją sprawcy, których można ścigać i tak jest. Wciąż mamy przypadki, ale prognozy są trudne – zaakcentował Thomas Will.

Auschwitz nie wzięło się z nieba – mówił Marian Turski, ocalały z Holokaustu. Jego słowa przywołał dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, dr Piotr Cywiński.

– Ocalała Halina Birenbaum pisała: „To nie deszcz, to ludzie. Auschwitz powstał z żądzy panowania i megalomanii” – przytoczył dr Piotr Cywiński.

Żądza panowania i megalomania są dzisiaj pisane po rosyjsku, a ich symbolem są ukraińskie miasta.

– Z przerażaniem słucham wiadomości ze strony wschodniej, że tam jest wojna. Dlaczego? Dlaczego taka jest polityka? – pytała Zdzisława Włodarczyk.

Przed Władimirem Putinem uciekają ofiary niemieckich zbrodniarzy. Iya Rudzicka, 92-letnia ukraińska Żydówka, Kijów opuściła dwa razy w swoim życiu. Po raz pierwszy w 1941 roku, a po raz drugi w zeszłym roku, gdy Rosjanie zaatakowali Ukrainę. Schronienie znalazła w Polsce.

– Nie wierzyłam, że to może się kiedykolwiek wydarzyć – podsumował Iya Rudzicka. 

Rosja dokonuje dziś makabrycznych zbrodni na Ukrainie. Do najkrwawszych wojennych zbrodni doszło w Buczy, Borodziance, Mariupolu czy Irpieniu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl