fot. pixabay.com

77 lat temu Armia Czerwona wkroczyła do niemieckiego obozu Auschwitz

27 stycznia 2022 roku przypada 77. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. To także Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady KL Auschwitz-Birkenau powstał w 1940 roku – przypomniał Piotr Boroń, historyk.

– Obóz zaplanowany był początkowo jako obóz pracy. Szyderczy napis „Arbeit macht frei”, czyli „praca czyni wolnym” stał się najgorszym koszmarem, jaki można wymyśleć dla człowieka. Pierwszy transport, jaki 14 czerwca 1940 roku został wysłany do Auschwitz z Tarnowa, składał się w ponad 90 proc. z Polaków i wynosił ponad 700 więźniów obozów, więzień tarnowskich – mówił Piotr Boroń.

Liczba więźniów rosła z dnia na dzień. Obóz był prawdziwą fabryką śmierci, a także miejscem łamania ludzkich osobowości.

– Celem hitlerowskich Niemiec było złamanie wszelkiego oporu w ludziach, doprowadzenie do utraty osobowości i do ślepego posłuszeństwa z jednej strony, a wynaturzenia ludzi z drugiej – wskazał historyk.

Warunki panujące w obozie były nieludzkie – podkreślił dr hab. Grzegorz Berendt, p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

– Ludzie, którzy byli obciążeni niewolniczą pracą ponad siły, funkcjonowali przy bardzo złym wyżywieniu, praktycznie bez opieki medycznej oraz w fatalnych warunkach higienicznych, bardzo szybko podlegali wycieńczeniu. Pośredni sposób eksterminacji był szeroko stosowany w obozach koncentracyjnych, w tym na terenie obozu Auschwitz – powiedział dr hab. Grzegorz Berendt.

Liczby mówiące o ofiarach niemieckiej zagłady są zatrważające.

– Specjaliści szacują, że mogło to być 1,1 mln do 2,5 mln zamordowanych. W tym głównie Żydzi, ale też do około 150 tys. Polaków, po kilkadziesiąt tysięcy Romów, jeńców z Armii Czerwonej, którzy wpadli do niewoli niemieckiej – oznajmił Piotr Boroń.

Metod eksterminacji było wiele.

– Poprzez egzekucje dokonywane bronią palną, zakatowywanie więźniów. Od 1941 roku zaczęli mordować więźniów, stosując gazy trujące. Ta metoda była stosowana aż do jesieni 1944 roku – podsumował dr hab. Grzegorz Berendt.

27 stycznia 1945 roku doszło do wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz przez Sowietów.

TV Trwam News

drukuj