fot. pixabay.com

Szef duńskiego MSZ: Wycofujemy z Mali swoich żołnierzy

Dania wycofa z Mali swoich żołnierzy, którzy tworzą dowodzony przez Francję międzynarodowy kontyngent sił specjalnych Takuba Task Force – poinformował w czwartek szef duńskiej dyplomacji, Jeppe Kofod.

Decyzja zapadła po posiedzeniu komisji spraw zagranicznej Folketingu (parlamentu). Za powrotem wojska opowiedziały się też opozycyjne Duńska Partia Ludowa oraz Socjalistyczna Partia Ludowa.

Zaledwie w połowie stycznia do Mali przybyło 90 duńskich żołnierzy oraz 15 lekarzy, którzy mieli pozostać w tym kraju przez rok, aby wspierać walkę z terrorystami. Dania od 2012 roku uczestniczy w różnych operacjach wojskowych w Afryce Zachodniej.

W poniedziałek junta wojskowa, która przejęła władzę w Mali w wyniku zamachu stanu, oświadczyła, że „Duńczycy nie są już mile widziani”. Generałowie zarzucili rządowi w Kopenhadze brak konsultacji w sprawie rozmieszczenia wojsk na terenie Mali oraz nieprzestrzeganie protokołów.

W środę Danię wsparły państwa tworzące Takuba Task Force, wzywając tymczasowe władze Mali do „poszanowania solidnych podstaw, na których opiera się współpraca dyplomatyczna oraz operacyjna”.

„Obecność duńskich żołnierzy na terytorium Mali jest legalna” – podkreślono.

Jak dodano, „wkład Danii w walkę z terroryzmem w regionie jest potrzebny”. Junta wojskowa podtrzymała swoje stanowisko.

Według ministra Jeppe Kofoda malijscy generałowie prowadzą „grę polityczną”, a jej źródłem jest żądanie ze strony Danii przeprowadzenia w Mali przełożonych wyborów oraz poparcie w Brukseli na szczeblu UE propozycji nałożenia na rząd tego kraju sankcji.

Minister obrony Danii, Trine Bramsen, podkreśliła, że w praktyce „minie trochę czasu, zanim duńskie wojska zostaną całkowicie wycofane z Afryki Zachodniej”. Według mediów jest to kwestia kilku tygodni.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl