760 tys. złotych ma zwrócić spółce Energa Fundacja Instytut Lecha Wałęsy

760 tys. zł ma zapłacić spółce Energa Fundacja Instytut Lecha Wałęsy – orzekł Sąd Okręgowy w Gdańsku. Według sądu, Fundacja, której patronuje były prezydent RP, nie wywiązała się z umowy sponsorskiej z koncernem. Wyrok nie jest prawomocny.

Informację o tym, że przed gdańskim sądem zapadł niekorzystny dla fundacji wyrok, potwierdził PAP rzecznik prasowy Grupy Energa Adam Kasprzyk.

Według informacji uzyskanych przez PAP, sąd uznał, że strona pozwana – Fundacja Światowe Centrum Pokoju (to nowa nazwa dawnej Fundacji im. Lecha Wałęsy – PAP) – nie wykonała żadnych usług marketingowych, do których zobowiązała się na rzecz Energi za otrzymane od niej pieniądze.

Wraz z kwotą 760 tys. zł fundacja ma również zapłacić gdańskiemu koncernowi odsetki od stycznia 2016 r. oraz pokryć koszty procesu w wysokości 34 tys. zł.

O kłopotach finansowych fundacji mówił kilka dni temu w „Radiu Zet” jej prezes Jerzy Stępień.

Na pytanie, z jakiego powodu Instytut jest zadłużony Stępień tłumaczył, że „zaciągano pewne zobowiązania, ale następnie ich nie wykonywano, a środki otrzymane na wykonywanie tych zobowiązań przeszły, poszły na jakieś inne cele”. Dopytywany, na co zostały wydane te pieniądze odpowiedział, że na „utrzymanie Instytutu, na pensje”.

Pytany, czy Instytut zadłużył jego były prezes Mieczysław Wachowski, Stępień podkreślił, że Wachowski „sam się podał do dymisji”.

Jak podkreślił, pieniądze nie zostały „roztrwonione, rozgrabione”.

Wachowski, który był szefem gabinetu prezydenta Lecha Wałęsy, kierował fundacją jego imienia przez dwa lata. Jego poprzednikiem i pierwszym prezesem Fundacji ILW był Piotr Gulczyński. O powołaniu nowego szefa, b. prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia zdecydowała we wrześniu 2016 r. rada nadzorcza fundacji. Jej członkiem był wcześniej Stępień.

Do głównych celów, powołanej w 1995 r. Fundacji Instytut Lecha Wałęsy, należy m.in. ochrona dziedzictwa narodowego, tradycji niepodległościowej i solidarnościowej oraz dokumentacja życia i działalności Lecha Wałęsy. W latach 2008-2014 ILW przyznawał Nagrodę Lecha Wałęsy.

PAP/RIRM

drukuj