fot. twitter.com/MRPiPS_GOV_PL

70 proc. beneficjentów „500 plus” domaga się waloryzacji zasiłków socjalnych

Rosnąca inflacja coraz bardziej dotyka polskie rodziny. Według sondażu 70 procent respondentów pobierających „500 plus” chce waloryzacji świadczenia. Rząd nie planuje waloryzacji, ale kolejne wsparcia dla rodzin.

Program „Rodzina 500 plus” od ponad 5 lat wspiera polskie rodziny. Te środki wydawane są na różne cele – mówi Bożena Pietras ze Związku Dużych Rodzin 3+.

– Większość rodzin wydaje pieniądze na edukację. Część spłacało długi, a część, tam gdzie było biednie, po prostu wydawało na jedzenie – mówiła Bożena Pietras.

Świadczenie „500 plus” przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia – przypomniał wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed.

– Programy związane z „500 plus” będą składane drogą elektroniczną i będą wypłacane na konto. Nowe rozwiązanie wchodzi w życie od 1 stycznia – powiedział Stanisław Szwed.

Niestety Polska wciąż zmaga się z rosnącą inflacją. Według NBP w tym roku może ona wynieść nawet 6 proc. Jak wskazały wyniki sondażu Syno
Poland wśród respondentów pobierających „500 plus”, 70 proc. chce jego waloryzacji. Badani najczęściej wskazywali, że wzrost powinien wynieść około 20 proc. „500 plus” nie jest już warte tyle, ile było w 2016 roku – zaznaczył Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050.

– Od tego czasu utraciło ok. 20 proc. wartości, czyli dzisiaj de facto to jest 400 plus, a nie „500 plus”. Ich oczekiwanie dotyczące waloryzacji z pewnością jest uzasadnione – powiedział Mirosław Suchoń.

Jak poinformował wiceminister Stanisław Szwed, rząd nie planuje waloryzacji świadczenia „500 plus”.

– Przecież są inne programy, które wspierają nasze rodziny w tym Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, dlatego na razie nie przewidujemy waloryzacji świadczeń. Idziemy w kierunku m.in. zawartych w Polskim Ładzie systemów podatkowych, czyli możliwości wolnej kwoty od podatku do 30 tys. zł – oznajmił wiceszef resortu rodziny.

Jak dodał, planowane jest też zwiększenie drugiego progu podatkowego do 120 tys. złotych. Zmianami zawartymi w Polskim Ładzie obecnie zajmuje się Senat. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w wieku od 12-tego do 36-tego miesiąca życia. Jego wysokość wyniesie 12 tys. zł. Rozwiązanie popiera PSL – mówił Mieczysław Kasprzak, poseł PSL.

– PiS cały czas szuka wsparcia demograficznego, żeby demografia ruszyła, bo dzisiaj mamy dramat, jeśli o nią chodzi – podkreślił Mieczysław Kasprzak.

Paweł Dołkowski nie ma wątpliwości, że wspieranie rodzin jest potrzebne. Warto rozważyć waloryzację „500 plus”.

– Za „500 plus” na pewno będziemy mieli koszyk z mniejszą ilością produktów. Należałoby się nad tym pochylić, zastanowić – wskazał ekspert ds. finansów.

Rząd nie zdecydowałby się na szersze wsparcie rodzin bez niewystarczających środków.

– To rząd kreuje politykę gospodarczą. To rząd planuje przychody i wie, jakie będzie miał wydatki, więc łatwiej jest mu wyliczyć pewne rzeczy – podsumował Paweł Dołkowski.

Rząd chce, aby nowe rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie weszły w życie z początkiem przyszłego roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl