500 plus dla niepełnosprawnych wśród tematów posiedzenia rządu

Dziś posiedzenie rządu. Ministrowie zajmą się dodatkiem 500 plus dla osób niepełnosprawnych oraz Pakietem Przyjazne Prawo, przygotowanym przez resort przedsiębiorczości.

Dodatek w wysokości 500 złotych będzie przysługiwał osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, które mają ustalone prawo do świadczenia, np. emerytury, renty, renty socjalnej czy zasiłku stałego. Chodzi o przypadki, gdy ze względu na niską wysokość tego świadczenia może nie wystarczać ono na zaspokojenie wzmożonych potrzeb życiowych osób niepełnosprawnych, które potrzebują opieki i wsparcia w codziennym życiu. Łączna kwota świadczenia oraz pobieranego świadczenia z systemu emerytalno-rentowego nie będzie mogła przekraczać 1600 zł. Świadczenie, na wniosek osoby uprawnionej, będzie przyznawał ZUS, KRUS, Zakład Emerytalno-Rentowy lub inny organ emerytalno-rentowy.

Świadczenie ma być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, nie będzie od niego pobierana również składka na ubezpieczenie zdrowotne. Także dziś rząd rozpatrzy przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii Pakiet Przyjazne Prawo. Zaproponowane w nim rozwiązania zakładają m.in. wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie; prawo do błędu dla mikro, małych i średnich firm, ułatwienia dla rzemiosła oraz ochronę konsumencką. Nową instytucją jest prawo do popełnienia błędu, opierające się na przekonaniu, że większość naruszeń, które popełniają początkujący przedsiębiorcy, nie wynika z ich złej woli, a jest raczej omyłką. Taki przedsiębiorca nie będzie podlegał wówczas karze, a prawo to ma obowiązywać przez rok od dnia podjęcia działalności gospodarczej po raz pierwszy albo ponownie po upływie, co najmniej 36 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl