fot. wikipedia.org

KAS: wartość zabezpieczonego mienia w 2018 r. wyniosła ponad 82 mln zł

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w 2018 roku zabezpieczyła mienie o wartości 82,3 mln zł na poczet grożących przestępcom kar – podał resort finansów. W pierwszych pięciu miesiącach 2019 r. wartość zabezpieczonego mienia przekroczyła 30 mln zł.

„W ramach zabezpieczeń majątkowych w 2018 roku wydanych zostało 1848 postanowień o zabezpieczeniu majątkowym, z czego 1645 postanowień wydały organy postępowania przygotowawczego (naczelnik urzędu celno-skarbowego lub naczelnik urzędu skarbowego)” – poinformował PAP Marcin Andrzejak z biura komunikacji i promocji Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak wskazał, „pozostałe postanowienia zostały wydane przez prokuratora w sprawach bądź prowadzonych przez organy KAS, bądź powierzanych organom KAS do prowadzenia w całości i w części”. Dodał, że wartość faktycznie zabezpieczonego mienia w 2018 r. wynosi ponad 82 mln 304 tys. zł, z czego ponad 4 mln 444 tys. zł zabezpieczono na podstawie postanowień naczelnika urzędu celno-skarbowego lub naczelnika urzędu skarbowego.

„W ramach zabezpieczeń majątkowych w okresie od stycznia do maja br. wydanych zostało 501 postanowień o zabezpieczeniu majątkowym, z czego 443 postanowienia wydali naczelnicy urzędów celno-skarbowych lub naczelnicy urzędów skarbowych” – zaznaczył.

Dodał, że pozostałe postanowienia zostały wydane przez prokuratora w sprawach bądź prowadzonych przez organy KAS, bądź powierzanych organom KAS do prowadzenia w całości i w części.

„Wartość faktycznie zabezpieczonego mienia w tym okresie przekroczyła 30 mln 95 tys. zł, z czego niespełna 9 mln 867 tys. zł zabezpieczono na podstawie postanowień naczelnika urzędu celno-skarbowego lub naczelnika urzędu skarbowego” – wyjaśnił.

Marcin Andrzejak podkreślił, że „działania KAS w obszarze pozbawiania niesłusznie pozyskanych pożytków uszczuplających m.in. należności Skarbu Państwa, nie ograniczają się jedynie do rozstrzygnięć w postępowaniu karnym”.

„Zabezpieczenie należności podatkowej lub celnej może nastąpić w toku kontroli podatkowej lub celno-skarbowej, w toku postępowania podatkowego. Organy KAS z powodzeniem stosują również możliwość blokady środków pochodzących z wyłudzeń skarbowych w ramach tzw. przepisów dotyczących STIT, czyli Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej” – wyjaśnił.

PAP/RIRM

drukuj