fot. czerwiec76.ipn.gov.pl

43. rocznica robotniczych protestów z Czerwca’76

Mijają 43 lata od wybuchu radomskiego protestu robotniczego. Była to reakcja na ogłoszenie przez komunistów drastycznych podwyżek cen żywności.

Dziś w rocznicę tych wydarzeń odbędą się uroczystości upamiętniające robotniczy protest. Obchody rozpoczną się o godz. 17:30 koncertem Roberta Grudnia przed pomnikiem Radomskiego Czerwca 1976.

Następnie Mszy św. polowej o godz. 18.00 przewodniczył będzie ks. bp Henryk Tomasik, ordynariusz radomski. W uroczystościach udział wezmą władze państwowe, m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz parlamentarzyści.

Nawiązując do wydarzeń Czerwca’76 – Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Radomiu – przypomniał, że protestujących dotknęły liczne represje.

Ten dzień postawił jakby kreskę na ich życiorysie i ona trwa do dzisiaj. Myślę, że powoli zaczynamy to przełamywać. Już za rządu premiera Kaczyńskiego w 2007 r. – za przyczyną poseł Marzeny Wróbel – została przyjęta uchwała sejmowa, która zdejmuje to znamię z ich statusu i przywraca im godność. Każdy z nich mógł wstąpić do sądu o unieważnienie tamtych wyroków, które były wydane w 1976 r. Dostali również rekompensaty i zadośćuczynienie za tamten czas – mówił Zdzisław Maszkiewicz.

Obchody upamiętniające Czerwiec’76 w Radomiu odbywają się do niedzieli pod patronatem narodowym prezydenta Andrzeja Dudy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl