330 ton żywności dla niedożywionej ludności w Sudanie

330 ton żywności trafi do ok. 47 tys. niedożywionych matek karmiących, kobiet w ciąży i dzieci w Sudanie, dzięki staraniom Polskiej Misji Medycznej i finansom polskiego rządu – poinformowała Paulina Bandura z biura prasowego Polskiej Misji Medycznej.

„Pierwsza żywność trafi do potrzebujących w najbliższych tygodniach” – powiedziała dzisiaj PAP Paulina Bandura i dodała: „To pierwszy projekt o tak wielkiej skali pomocy żywnościowej polskiej organizacji humanitarnej, w tym ogarniętym wojną domową kraju”.

Środki finansowe na pomoc przeznaczył Departament Pomocy Humanitarnej KPRM.

W ramach projektu ok. 47 tys. kobiet w ciąży, i karmiących piersią, oraz dzieci do lat pięciu, najbardziej zagrożonych głodem, otrzyma stabilną pomoc żywnościową. Dostarczona do beneficjentów żywność – fasola, ryż, olej i ziarna sorgo na siew, pozwoli im bezpieczne przetrwać letnie miesiące czekania na plony.

Polska Misja Medyczna 330 ton żywności zakupi w Sudanie. Pomoc otrzymają kobiety i dzieci w okręgach Mundri Wschodnie, Mundri Zachodnie i Mvolo stanu Western Equatoria.

Projekt ma zapobiec chorobom wynikającym z niedożywienia wśród dzieci i kobiet w ciąży, które uszkadzają lub spowalniają rozwój centralnego układu nerwowego i hormonalnego, odpowiadających za prawidłowy wzrost i rozwój dzieci, noworodków oraz ciąży. Celem projektu jest też pomoc rodzinom beneficjentów w odzyskaniu stabilności ekonomicznej.

W Sudanie Południowym – czytamy w komunikacie przesłanym mediom – wojna domowa oraz susze zrujnowały uprawy zbóż w 2017 r. Stan Western Equatoria został poważnie dotknięty klęską suszy oraz konsekwencjami przesiedleń ludności, spowodowanymi starciami zbrojnymi. Tysiące ludzi przemieściło się do Western Equatoria w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia na czas zakończenia konfliktu militarnego.

Mimo, że sytuacja normuje się i większość obszaru Sudanu Południowego podwyższyła stopień bezpieczeństwa, to przesiedlone rodziny nie wracają do swoich miejsc zamieszkania. Wynika to z zaistniałej sytuacji pokonfliktowej – ich domy są spalone i zrównane z ziemią, skromne zapasy żywności i ziaren na siew rozkradzione, a na pomoc lokalnej administracji nie można liczyć.

Zwiększyła się liczba odnotowanych przypadków niedożywienia wśród dzieci poniżej piątego roku życia, dzieci w wieku szkolnym, a także kobiet ciężarnych i matek karmiących.

Ostatni wskaźnik IPC (Integrated Food Security Phase Clasification) z listopada 2017 r. stwierdzał, że jeden ze stanów – Western Equatoria, a w szczególności niektóre z jej okręgów, stają w obliczu poziomu kryzysu (IPC Faza 3) i stanu nadzwyczajnego (IPC Faza 4) ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego, napędzanego w dużej mierze przez zbrojny konflikt i suszę, które miały poważny wpływ na działalność rolniczą.

Partnerem projektu Polskiej Misji Medycznej jest amerykańska organizacja pozarządowa Food For The Hungry.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl