33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Dziś mijają 33 lata od wprowadzenia stanu wojennego. W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6.00 w radio nadano wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Działacz komunistyczny poinformował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego  i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Andrzej Gwiazda, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ “Solidarność” podkreśla, że dekret o stanie wojennym był aktem bezprawnym.

– Mimo to, do dzisiaj nie wyciągnięto konsekwencji wobec osób, które używały tego dekretu jako podstawy swojego działania i w związku z czym wszystkie ich działania były bezprawne. Jeżeli wyciągnąć z tego wniosek, musimy powiedzieć: III RP jest państwem bezprawia. I w tej sytuacji nawet ostatnie wybory w zasadzie nie powinny nikogo dziwić  –  komentuje Andrzej Gwiazda.

W wyniku wprowadzenia stanu wojennego zdelegalizowano „Solidarność”, a około 10 tysięcy działaczy opozycji internowano. W czasie trwania stanu wojennego zginęło wiele osób.

Uroczystości upamiętniające ówczesne ofiary odbywają się m.in. w Gdyni, Warszawie i Krakowie. W Gdańsku trwają już od wczoraj. W piątkowy wieczorem przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców miały tam miejsce obchody zorganizowane przez Stowarzyszenie „Godność”. Jesteśmy rozgoryczeni, że komunizmu nie rozliczono – podkreślał Czesław Nowak, szef stowarzyszenia zrzeszającego więźniów politycznych i osoby represjonowane z lat 1980-1989.

Wielu naszych kolegów, którzy tutaj przychodzą i będą demonstrować jutro w Warszawie, ma poczucie rozgoryczenia, dlatego, że komunizm nie został rozliczony, że nie zostały rozliczone zbrodnie grudnia ’70, podobnie jak zbrodniarze – ci, którzy wprowadzali stan wojenny, nie zostali ukarani za ofiary, których śmierć spowodowali – mówił Czesław Nowak.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl