fot. PAP/Radek Pietruszka

J. Kaczyński: W czasie stanu wojennego Polacy pokazali, że są przywiązani do wolności

36 lat temu, w czasie stanu wojennego, Polacy pokazali, że do wolności, do swoich praw są przywiązani głęboko, że chcą walczyć – mówił w środę podczas obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Na początku manifestacji odśpiewano hymn, odczytano nazwiska ofiar stanu wojennego. Po każdym z nazwisk zgromadzeni powtarzali: „zginął za wolną Polskę” i odmówiono modlitwę.

Rozpoczynając swoje przemówienie prezes PiS stwierdził, że komunizm w Polsce rozpoczął się od okupacji po 1945 r. Jak dodał, była to „łagodniejsza” okupacja niż ta niemiecka, jednak pociągnęła za sobą mnóstwo ofiar i okrucieństwa.

Polska została zmieniona, zniszczona, zmielona” – mówił Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS stwierdził, że w kolejnych latach komunizm zmienił taktykę, ale w latach 80. XX wieku Polacy powiedzieli „nie” komunizmowi poprzez powstanie „Solidarności” – jak mówił – jednego z dwóch największych w dziejach świata ruchu społecznego, który dążył do wolności, równości i sprawiedliwości.

Słowo >>sprawiedliwość<< trzeba bardzo mocno podkreślić” – powiedział prezes PiS.

Jarosław Kaczyński zaznaczył, że 36 lat temu „Solidarność” została zaatakowana metodami, które można określić jako okupacyjne.

Ta komunistyczna maska spadła ostatecznie, okazało się, że ten system można utrzymać tylko przy pomocy czołgów na ulicach miast, broni palnej, mas policji” – mówił prezes partii rządzącej.

To był czas, w którym Polacy pokazali, nie po raz pierwszy w swojej historii, ale mam nadzieję, że już po raz ostatni, bo nie będzie już więcej takiej potrzeby, że do wolności, do swoich praw są przywiązani głęboko i serdecznie, że to dla nich bardzo ważne, że chcą walczyć i Polska walczyła” – dodał Jarosław Kaczyński.

Jak zaznaczył, walka „Solidarności” miała różne fazy tak, jak różne fazy miała polityka i taktyka komunistów.

PAP/RIRM

drukuj