W Min. Środowiska odsłonięto tablice upamiętniające m.in. zamordowanych w Katyniu leśników

Z inicjatywy ministra środowiska Jana Szyszko w budynku resortu odsłonięto dwie tablice pamiątkowe; jedna poświęcona jest zamordowanym w Katyniu, Charkowie i Miednoje leśnikom, druga Żołnierzom Wyklętym – poinformowało ministerstwo w środowym komunikacie.

„Dziś w Ministerstwie Środowiska chcemy upamiętnić i oddać hołd wszystkim pomordowanym ofiarom terroru komunistycznego i sowieckiego, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolną i niepodległą Polskę. Wśród nich było wielu leśników” – powiedział cytowany w komunikacie prof. Jan Szyszko.

Minister zwrócił uwagę, że resort podejmuje liczne działania na rzecz promowania wartości patriotycznych i upamiętniania bohaterów, w tym leśników, którzy oddali życie za wolną Polskę.

„Tworzymy warunki do funkcjonowania organizacji kombatanckich, w szczególności Koła Światowego Związku Armii Krajowej przy Ministerstwie Środowiska. Organizujemy także wspólne przedsięwzięcia okolicznościowe i patriotyczne z udziałem kombatantów” – wskazał.

W komunikacie dodano, że w resorcie podejmowane są też liczne działania w dziedzinie obronności i zarządzania kryzysowego. Pracownicy ministerstwa przechodzi doskonalenie zawodowe w dziedzinie przygotowań obronnych. Podejmowane są także prace na rzecz uporządkowania przyjętych przez ministra środowiska zadań obronnych oraz tworzenia dla nich właściwych warunków prawno-organizacyjnych.

Na wszystkich frontach II wojny światowej walczyło około 11 tys. polskich leśników. Angażowali się oni, przede wszystkim, w pomoc ludności cywilnej oraz walkę zbrojną w okupowanym kraju.

Jak podkreślono, tragiczny los spotkał leśników – oficerów Wojska Polskiego, którzy we wrześniu 1939 r. dostali się do sowieckiej niewoli. Ich nazwiska figurują na tzw. Liście Katyńskiej – osób rozstrzelanych przez NKWD w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Jedną z ofiar tych prześladowań był Adam Loret, pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych i ich reformator. Odsłonięta w środę tablica została poświęcona pamięci 734 zamordowanym leśnikom.

Polscy leśnicy zasilali również szeregi Żołnierzy Wyklętych. Właśnie nim poświęcona została z druga odsłoniętych w środę tablic.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl