fot. Katarzyna Cegielska

Śledztwo w sprawie Puszczy Białowieskiej

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie w sprawie nadużyć w Puszczy Białowieskiej.

– Musimy znaleźć odpowiedź na pytanie kto odpowiada za degradacje ekosystemów puszczy – podkreśla wiceminister środowiska Andrzej Konieczny.

 – Powszechnie wiadomo, że doszło do znacznego pogorszenia stanu Puszczy Białowieskiej, do zamarcia setek hektarów lasu i tutaj szukamy odpowiedzi co miało na to wpływ, kto za to ponosi odpowiedzialność – zaznaczył Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska.

Do resortu środowiska dotarło też pismo Komisji Europejskiej w sprawie postępowania dotyczącego stanu puszczy. Raport powstał w zaskakująco szybkim tempie.

– Chce wyrazić pewien również  podziw i zdumienie, że w ciągu kilku dni bo jeszcze w piątek zespół ekspercki znajdował się w Białowieży a już w następnym tygodniu w ciągu kilku dni przygotowano tak raport, w tak skomplikowanej sprawie w tak krótkim terminie – dodał Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska.

Resort środowiska jest w stałym kontakcie z przedstawicielami Komisji Europejskiej  i niebawem przygotuje odpowiedź na raport unijnych urzędników.

– Przygotowujemy materiały szczegółowe, które będą mogły może bardziej zobrazować stan faktyczny jaki mamy w Puszczy Białowieskiej – stwierdził Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska.

Jak podkreślał wiceminister środowiska Andrzej Konieczny, ministerstwu zależy nam na podtrzymaniu dialogu. W Puszczy Białowieskiej na zaproszenie resortu środowiska swoje prace prowadzili także eksperci UNESCO, którzy pracują nad raportem. W tej chwili na terenie puszczy prowadzone są jedynie zabiegi przy głównych drogach i szlakach turystycznych, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa turystom i mieszkańcom korzystającym z dróg lokalnych.

 

 

                                                                           RIRM/ TV Trwam

drukuj