fot. Monika Tomaszek

32. rocznica Radia Maryja. Prawda wpisana jest w misję toruńskiej rozgłośni

Radio Maryja powstało, by służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Od początku staje w obronie prawdy, a w gąszczu dezinformacji i manipulacji ukazywanie prawdy historycznej ma dziś kluczowe znaczenie, bo tylko na prawdzie jesteśmy w stanie budować przyszłość.

Prawda wpisana jest w misję Radia Maryja.

– Media to nie tylko technika, ale i całe zaplecze ludzi, dziennikarzy, którzy będą mówili prawdę – zaznaczył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor i Założyciel Radia Maryja.

Rozgłośnia od powstania prowadziła programy historyczne. Ukazywanie prawdy historycznej obecne jest również w serwisach informacyjnych oraz programach publicystycznych, takich jak „Rozmowy niedokończone” czy „Aktualności dnia”.

– Radio Maryja od samego początku mówiło, że prawda – także prawda historyczna – jest potrzebna, byśmy mogli się rozwijać. Nie ma przyszłości bez przeszłości, bez pamiętania, bez uczenia się na faktach, które może powinny być lepsze, powinny być inne. Uczymy się na historii – zwrócił uwagę Andrzej Jaworski, sekretarz Rady Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

Obecnie media lewicowo-liberalne próbują wymazać rolę Kościoła z historii Polski, a przecież pełnił on tak ważną funkcję.

– Najbardziej fundamentalną prawdą o Polsce i o narodzie polskim jest to, że ten naród od samego początku był związany z Kościołem i katolicyzmem. Wydaje się, że żadna rozgłośnia i żaden ośrodek tak mocno nie podkreśla i nie ujawnia tej prawdy, aż do czasów współczesnych, jak Radio Maryja – mówił historyk prof. Mieczysław Ryba, ekspert i felietonista Radia Maryja.

Rodzina Radia Maryja ukazuje prawdę historyczną poprzez kolejne wzrastające dzieła. W maju 2016 r. dokonano konsekracji Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. W świątyni znajduje się kaplica, która jest poświęcona Polakom ratującym Żydów.

W sierpniu 2020 roku otwarto kolejne dzieło – Park Pamięci Narodowej. Znajduje się w nim ponad 18 tys. nazwisk Polaków, którzy w czasie II wojny światowej z narażeniem życia ratowali Żydów.

– Bardzo mało jest w naszej pamięci wiedzy o naszych bohaterach, którzy oddawali życie za Żydów czy byli prześladowani w czasie okupacji, to wszystko jest uzupełniane i wpisuje się w przekaz Parku Pamięci – zwrócił uwagę prof. Mieczysław Ryba.

19 października tego roku zostało otwarte Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. [czytaj więcej]

– Oto otwieramy kolejne dobre dzieło w tym miejscu – dzieło, które pozwoli nam przywracać pamięć, zachować pamięć, ale też dzieło, które będzie kształtowało również naszą tożsamość. Jakże tego potrzebujemy – podkreślił ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej.

Tożsamość ta związana jest z heroiczną walką o Ojczyznę, niepodległość i suwerenność.

– TV Trwam i Radio Maryja jako jedne z pierwszych mediów mówiły o „Żołnierzach Wyklętych”, pokazywały, jak ważna jest prawda ostatnich lat. Naturalnym następstwem tego jest to ostatnie dzieło, które wyrosło przy Radiu Maryja, czyli Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, gdzie mamy uczyć się naszej historii na nowo, uczyć się jej oczami św. Jana Pawła II, być dumni z naszej historii, być dumni z naszego patriotyzmu – wskazywał Andrzej Jaworski.

Ta duma z Ojczyzny ukazana jest w toruńskim muzeum, które powstało dzięki rodzinie Radia Maryja.

– Od strony technicznej, a przede wszystkim merytorycznej, widzimy polskość w najczystszym wydaniu – nie w patologicznych działaniach, gdzie chociażby w czasach komunistycznych była zdrada przynajmniej części ludzi, gdzie był upadek, ale w najpiękniejszym wzorcu polski katolickiej, która rozwijała się przez wieki, kształtowała swoją tożsamość. W tym dziedzictwie żyjemy aż do czasów prymasa Wyszyńskiego, Jana Pawła II – to jest nam przekazane – mówił prof. Mieczysław Ryba.

Innym z ważnych dzieł jest Akademia Kultury Społecznej i Medialnej, która dzięki wybitnej kadrze naukowej kształci kolejne pokolenia młodych patriotów, ukazując prawdę.

– Trzeba po prostu chcieć znaleźć prawdę i żyć w prawdzie. Wtedy wszystko będzie dobrze – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl