fot. Tomasz Strąg

30 lat obecności Radia Maryja w domach Polaków

Mówiąc Radio Maryja mamy na myśli rodzinę, szczególną wspólnotę, która zawiązała się wokół toruńskiej rozgłośni. W całej Polsce i na świecie prężnie działają Koła i Biura Przyjaciół Radia Maryja. Tu nikt nie jest anonimowy, każdy dokłada swoją cegiełkę do budowania wyjątkowego dzieła.

„Katolicki głos w Twoim domu” – tak Radio Maryja wita się ze swoimi słuchaczami. To pozdrowienie od trzydziestu lat gości w domach, mieszkaniach, samochodach i miejscach pracy Polaków. Od początku istnienia Radio Maryja jako jedyna rozgłośnia w Polsce daje możliwość do żywego uczestniczenia w dziele.

– Chcemy pielęgnować naszą wzajemną więź. To jest więź pomiędzy nami, którzy tutaj posługujemy, a osobami rozsianymi zarówno w Polsce, jak i w różnych stronach świata. Kiedy telefonują nasi drodzy radiosłuchacze, to już poznajemy ich po głosie, tak jak w rodzinie – powiedział posługujący w Radiu Maryja o. Dawid Wilczyński CSsR.

Krwioobiegiem Rodziny Radia Maryja są Koła i Biura Przyjaciół Radia Maryja, które prężnie działają i się rozwijają. Do Torunia nadsyłane są kolejne zgłoszenia o powstaniu nowych Biur i Kół. O. Dawid Wilczyński CSsR zwrócił uwagę, że Rodzina Radia Maryja stoi także na czele wielu akcji katolickich.

– Kiedy organizowana jest jakaś inicjatywa w parafiach, to bardzo często Rodzina Radia Maryja, poszczególne osoby, które tworzą Koła i Biura Przyjaciół Radia Maryja, są tymi, które w pierwszej kolejności chcą się zaangażować, wychodzą z takimi inicjatywami – wskazał duchowny.

Koła i Biura Przyjaciół Radia Maryja spotykają się regularnie. Wspólnie się modlą i uczestniczą w Eucharystii. Zapytaliśmy słuchaczy o to, czym dla nich jest Radio Maryja.

– Dla mnie to jest następny Cud nad Wisłą po 1920 roku. Żeby nie to Radio i dzieła, które przy nim powstały, to nie wiem, gdzie byśmy jako Polska w tej chwili byli – powiedział Marian Stankiewicz z Koła Przyjaciół Radia Maryja Gdańsk-Chełm.

– Radio Maryja to między innymi wzmacnia Polaków, uczy nas patriotyzmu – podkreśliła pani Alina z Koła Przyjaciół Radia Maryja Gdańsk-Chełm.

Głos Radia Maryja nie milknie w domach słuchaczy.

– Radio praktycznie cały dzień jest włączone – powiedział Mariusz Elert z Koła Przyjaciół Radia Maryja Gdańsk-Chełm.

Wielki wkład w budowanie Rodziny Radia Maryja wnoszą również osoby chore i cierpiące. Przez każdego ze słuchaczy przemawia wdzięczność za to, że Radio powstało i – pomimo wielu przeciwności – nadaje przez całą dobę.

– Dziękuję Panu Bogu za to dzieło, ale też za Ojca Tadeusza, który podjął się tego i jako osoba odpowiedzialna za to dzieło wciągnął tyle ludzi – zwróciła uwagę pani Helena z Koła Przyjaciół Radia Maryja Gdańsk-Chełm.

Radio Maryja utrzymuje się tylko z ofiar słuchaczy. Ofiarodawcy codziennie otaczani są modlitwą. Radio nie istniałoby, gdyby nie ludzie dobrej woli, którzy pomagają, kiedy tylko mogą.

– Ludzie, jak usłyszą coś na antenie, to dzwonią do biura i tutaj musimy odpowiadać, tłumaczyć, przyjmować. Jak będzie zdrowie, to dalej będziemy tak posługiwać – wyjaśniła Łucja Krzyżyńska z Biura Radia Maryja.

Przy Radiu Maryja powstała także grupa modlitewna dla młodszych słuchaczy  – Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci prowadzone przez Magdalenę Buczek. Jak mówi sama założycielka, Radio uczy dzieci, żeby codziennie pamiętali o odmawianiu różańca.

– Dzieci bezpośrednio widzą wtedy, że jest nas dużo, że jest wielu rówieśników, którzy tak samo kochają Pana Jezusa oraz Matkę Najświętszą i odmawiają codziennie różaniec święty. Widzą, że Maryja nas łączy, że łączy nas wspólna modlitwa – wskazała Magdalena Buczek.

Radio Maryja rozmodliło Polskę i Polaków. Dla wielu jest siłą do działania i mocą do przezwyciężania przeciwności – zaznaczył metropolita częstochowski, ks. abp Wacław Depo.

– Na pielgrzymkach na Jasną Górę nieraz określamy wspólnotę Rodziny Radia Maryja jako pewien fenomen, ale nie chodzi tylko o socjologiczną stronę i wymiar tego zgromadzenia. Chodzi przede wszystkim o wspólnotę ludzi związanych prawdą i związanych łaską – powiedział ks. abp Wacław Depo.

Radio Maryja wsłuchuje się w głos wiernych i zachęca do aktywnego uczestniczenia w życiu Kościoła.

 

TV Trwam News

drukuj