229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Mija 229 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej – przyjętą ustawą zasadniczą. Dokument stanowił zwieńczenie reform Rzeczpospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego. Uchwalona wtedy konstytucja wprowadzała szereg zmian w zakresie m.in. zrównania praw obywateli różnych stanów.

Dokument obowiązywał 14 miesięcy. Został obalony przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką. Prof. Jan Żaryn, historyk, zwraca uwagę, że Konstytucja 3 Maja łączyła w sobie wartości chrześcijańskie z elementami nowoczesności.

Symbioza dwóch cech, które na ogół wydawały się, że nie mogą iść w parze, stała się mitem założycielskim dla Polaków kolejnych pokoleń, którzy starali się o odzyskanie niepodległości. Zdawali sobie sprawę, że sama Konstytucja 3 Maja nie udźwignie w swej treści pożądanego efektu, jakim ma być Polska odrodzona, bo także w XIX wieku ewidentnie maryjność polska będzie tym nośnikiem tworzenia się nowoczesnego narodu polskiego. Katolicyzm i tradycja ustrojowa I RP to były dwa wielkie filary, które nas doprowadziły do odzyskania niepodległości – wskazuje prof. Jan Żaryn.

Co roku w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbywa się szereg uroczystości w całym kraju. To m.in. pochody oraz obchody o charakterze wojskowym. W tym roku z powodu epidemii koronawirusa uroczystości zostaną ograniczone do minimum.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl