Podsumowanie obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podsumowało obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a także wszystkie kampanie informacyjno-promocyjne, które były prowadzone w związku z tym wydarzeniem.

Konstytucja 3 Maja to nie tylko polskie, ale i międzynarodowe dziedzictwo. Ona kształtowała polską państwowość i tradycję – mówił Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

– Konstytucja i wzajemne zaręczenie obojga narodów reformowało Rzeczpospolitą Obojga Narodów, której fundamentem była Unia Lubelska z XVI w. oraz testament jej twórcy, Króla Zygmunta II Augusta – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

Dwa tygodnie temu świętowaliśmy 230. rocznicę uchwalenia dokumentu. Mimo utrzymujących się obostrzeń, obchody miały wymiar międzynarodowy, szczególnie bilateralny,  polsko-litewski.

– Od ponad roku obydwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych pracowały nad wspólnymi projektami polsko-litewskimi w kontekście obchodów 230-lecia Konstytucji 3 Maja – wyjaśnił Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wyrazem tego wspólnego świętowania była wizyta prezydentów Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki udał się z kolei do Wilna, gdzie spotkał się z Ingridą Simonyte, szefową litewskiego rządu. We wspólnym przesłaniu Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych, oraz jego litewski odpowiednik odnieśli się zarówno do wspólnej polsko-litewskiej historii, jak i obecnej strategicznej współpracy pomiędzy krajami.

– Dzięki aktywności naszych placówek, we współpracy z naszymi litewskimi władzami i instytucjami, przygotowany został bogaty program wydarzeń. W litewskiej telewizji publicznej transmitowany był uroczysty koncert. Na placu katedralnym zaprezentowano unikalną wystawę zaprezentowaną przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Instytutem Historii Litwy – poinformował  wiceminister spraw zagranicznych.

Jak podkreślał wiceszef resortu, ważnym elementem obchodów była współpraca polskich i litewskich placówek na całym świecie. Z myślą o rocznicy powstał wspólny logotyp okolicznościowy.

– Obchody rocznicowe na całym świecie to szczególnie wystawy prezentowane w Niderlandach, Czechach, Niemczech, na Słowacji, w Bułgarii – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wszystkie wystawy przygotowane były przez renomowane instytucje. W wielu miejscach na świecie zostały także zorganizowane uroczyste koncerty.  Z kolei w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu” w prasie 62 państw w 22 językach ukazały się łącznie 92 teksty poświęcone rocznicy Konstytucji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl