200-lecie utworzenia diecezji sejneńskiej

Sejny obchodziły uroczystość 200-lecia utworzenia diecezji sejneńskiej, która wniosła ogromny wkład w rozwój regionu i państwa polskiego pod zaborami.

Obchody 200-lecia utworzenia diecezji sejneńskiej trwały dwa dni. W sobotę odsłonięto tablicę poświęconą Antoniemu Baranowskiemu, biskupowi sejneńskiemu w latach 1887-1902. Następnie odbyło się sympozjum naukowe. Jak mówi ksiądz profesor Józef Łupiński dzieje diecezji były bardzo złożone.

– Przykład diecezji sejneńskiej pokazuje, że wspólne budowanie jedności na bazie wiary, na bazie Ewangelii, choć jest bardzo trudne, ale możliwe. Choćby bp Baranowski, którego pomnik mamy niedaleko Bazyliki – niezwykły przykład szukania jedności, pojednania, wzajemnej koegzystencji – zaznaczył ks. prof. dr hab. Józef Łupiński.

Mszy świętej przewodniczył biskup ełcki ks. bp Jerzy Mazur.

– Mówimy wraz z Maryją: „wielkie rzeczy uczynił nam Wszechmocny”. W jubileuszowym roku zachęcam wszystkich zgromadzonych w bazylice sejneńskiej słowami św. Pawła do dziękczynienia. Dziękujcie zawsze za wszystko Bogu Ojcu w imię Pana Naszego Jezusa Chrystusa – powiedział biskup ełcki ks. bp Jerzy Mazur.

Diecezja sejneńska bliska jest Litwinom, o czym wspominał ks. bp Rimantas Norvila – biskup wiłkowyski.

– Dzisiejsza diecezja wiłkowyska jest jakby gałęzią, która wyrosła ze wspólnej stu letniej historii wraz z diecezją sejneńską – wskazał ks. bp Rimantas Norvila.

Niedzielnej uroczystej Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił biskup tytularny Sejn ks. abp Jan Romeo Pawłowski z Watykanu.

– Jesteśmy tutaj, po to, aby przez tą eucharystyczną celebrację złożyć dzięki dobremu Bogu. Dzięki za to, że troszczy się o każdego z nas i o tę piękną ziemię sejneńską. Pragniemy złożyć dzięki za diecezję, która istniała tylko, a może aż 107 lat, bowiem w 1925 roku względy historyczne sprawiły, że dała ona życie innym diecezjom – zaznaczył biskup tytularny Sejn ks. abp Jan Romeo Pawłowski.

Choć diecezja sejneńska istniała zaledwie 107 lat, to jej obecność wpłynęła na rozwój kulturalny i ekonomiczny całego pogranicza litewsko-polskiego – o czym w liście do wiernych przypomniał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp. Stanisław Gądecki.

„Tym, co stanowiło o witalności tych terenów była wiara katolicka, będąca fundamentem tożsamości tak ludności polskiej, jak i litewskiej, kształtując ją od ponad 1050 lat” – wskazał przewodniczący KEP.

Przykładem osoby łączącej dwa narody był biskupa Antoni Baranowski – dodał w odczytanym liście metropolita wileński ks. abp Gintras Grusas.

– We wszystkich okresach historii w diecezji sejneńskiej mieszkali ludzie różnych narodowości: Litwini, Polacy, Żydzi. Tu też pełnił swoją posługę pasterską wielki poeta litewski biskup Antoni Baranowski, który broniąc praw wiernych zabiegał o to, by zawsze możliwe było równe współistnienie różnych grup etnicznych – powiedział metropolita wileński ks. abp Gintras Grusas.

Listy przesłali także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

 TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl