fot. FB Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach

W Sejnach otworzono Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów

W podominikańskim klasztorze w Sejnach zostało  otwarte Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Uroczystość poprzedziła Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem ks. bp. Jerzego Mazura, biskupa ełckiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Maryja i TV Trwam.

Otwarcie i poświęcenie Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach nastąpiło dziś – 12 maja – w samo południe. Następnie odsłonięto tablicę pamiątkową, a przybyli goście wygłosili przemówienia. Po programie artystycznym zgromadzeni wspólnie zwiedzili Muzeum.

W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowni polscy i litewscy oraz konsul Litwy w RP.

„Dlaczego Kresy? To jest przecież wielka część polskiej historii, może ta największa w pewnych etapach historycznych. To jest nauka o wyborach, to jest nauka o współistnieniu kultur, religii, to jest nauka o czynach heroicznych, ale jest to także nauka o rozwoju Polski” – mówił o przesłaniu sejneńskiego muzeum wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

„Ktoś kiedyś, nie my, zadecydował o tym, że Kresy zostały odcięte, potoczyły się inaczej losy. Mamy wspaniałe pokojowe relacje z wieloma narodami na Wschodzie i takie relacje chcemy kontynuować i pogłębiać, ale jednocześnie mamy obowiązek pamiętać i obowiązek uczyć się z tamtych wydarzeń i z tamtej historii” – dodał.

Odnosząc się do pomysłu, by taką placówkę stworzyć w poklasztornych zabudowaniach w Sejnach, mówił, że było to „naprawdę wielkie zamierzenie”.

„Stan tego budynku był bardzo opłakany i było też trudno wymyśleć funkcję, która by wszystkich łączyła, która by była przez wszystkich akceptowana i możliwa do zrealizowana. To zostało zrealizowane” – podkreślił minister.

Ekspozycja muzealna jest w dużej mierze multimedialna i została podzielona na cztery wystawy.

– Pierwsza wystawa to historia Kresów, zwłaszcza północno-wschodnich. Wyjaśniamy także pojęcie „Kresów”, gdyż dla wielu ludzi, zwłaszcza młodych, jest ono niezrozumiałe. Druga ekspozycja to wielokulturowość Kresów. Przedstawiamy historię Polski i Litwy oraz Żydów, muzułmanów, tatarów i karaimów. W trzeciej wystawie pokazujemy ludzi Kresów, zwłaszcza wielkie rody, które zasadniczo wpłynęły na tworzenie kultury. Z kolei czwarta ekspozycja dotyczy mitologii Kresów. Poprzez mityczne spojrzenie na Kresy (bajkowość i legendy) chcemy przybliżyć historię dzieciom i młodzieży – mówił ks. Zbigniew Bzdak, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach. [czytaj więcej]

W sobotę w Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów zaplanowano warsztaty regionalne dla dzieci, a także występy artystyczne. Ponadto, w godz. 19.00-23.00 placówka będzie otwarta dla zwiedzających w ramach Nocy Muzeów.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego. Patronat medialny sprawują Radio Maryja i TV Trwam.

Podominikański klasztor w Sejnach pochodzi z XVII wieku. Całość obiektu zajmuje 4 tys. metrów kwadratowych. Budowano go prawie 100 lat. Przez ponad dwa wieki był siedzibą dominikanów, a po konfiskacie mienia zakonnego przez władze pruskie klasztorne sale służyły celom oświatowym. Uczelnie, które funkcjonowały w Sejnach, wyróżniały się wysokim poziomem nauczania. Z czasem całe miasteczko zaczęto nazywać „Oxfordem Północy”.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl