fot. TV Trwam News

W Sejnach powstanie Muzeum Kresów Wschodnich

W Sejnach w województwie podlaskim powstanie Muzeum Kresów Wschodnich. Poznamy tam historię regionu oraz kulturę i zwyczaje tamtejszych mieszkańców.

Klasztor podominikański w Sejnach stoi tam od ponad czterystu lat. W tym czasie był świadkiem polskiej historii, niekiedy tragicznej. Już niedługo w części klasztoru powstanie muzeum i historię regionu będzie można poznać na własną rękę.

– Myśl od razu poszła w kierunku Kresów. Od samego początku w pomysłach funkcjonowała nazwa Muzeum Kresów Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ponieważ te tereny były właśnie w jej granicach. Chcieliśmy w ten sposób nawiązać do dawnej historii – wskazuje proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach, ksiądz Zbigniew Bzdak.

W klasztorze trwa obecnie remont. Opracowywane są także pierwsze ekspozycje.

– Ekspozycje będą przedstawiały historię Kresów, zwłaszcza z nastawieniem na Kresy północno-wschodnie, czyli tereny dawnej Rzeczpospolitej. (…) Każdy, kto tu przybywa, nawet teraz, jest zachwycony tradycjami, historią, także potrawami. Chcemy to wszystko zawrzeć w Muzeum Kresów Wschodnich – wyjaśnia ks. Zbigniew Bzdak.

Ukończenie Muzeum planowane jest na połowę 2022 roku. Inwestycja jest współfinansowana z funduszy unijnych.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl