fot. M. Marek/M. Borawski/Nasz Dziennik

19 października debata Kopacz-Szydło

Telewizyjna debata przedwyborcza między premier Ewą Kopacz a wiceprezes PiS Beatą Szydło odbędzie się w poniedziałek 19 października o godz. 20 – poinformowała PAP. Przedstawiciele sztabów PiS i PO we wtorek ponad pięć godzin rozmawiali nt. szczegółów debaty, która wstępnie miała się odbyć w niedzielę 18 października.

Debatę ma poprowadzić troje dziennikarzy: Piotr Kraśko (TVP), Justyna Pochanke (TVN24) i Jarosław Gugała (Polsat News). Jak poinformował Karczewski, w debacie przewidziana jest możliwość interakcji, czyli zadawania pytań i odnoszenia się do wypowiedzi; przewidziana jest też swobodna, dwuminutowa wypowiedź na zakończenie.

Dyskusja ma być podzielona – jak poinformował Karczewski – na trzy bloki tematyczne: sprawy gospodarcze i społeczne, polityka zagraniczna i obronność oraz ustrój państwa i polityka.

„Będą po trzy pytania dziennikarzy, do jednej i drugiej pani. Ustaliliśmy, że będą bardzo precyzyjnie, w podobny sposób zadawane przez dziennikarzy. Po każdym bloku będzie jedno pytanie z jednej i z drugiej strony. Na pytanie będzie 30 sekund, 60 sekund na odpowiedź i 30 sekund na ripostę. Riposta na ripostę to kolejne 30 sekund” – poinformował Karczewski.

„Przewidziana jest formuła debaty +na stojąco+. Prezes Beata Szydło będzie stała po lewej stronie, pani Ewa Kopacz po prawej” – dodał Karczewski.

„Myślę, że debata to będzie wydarzenie bardzo interesujące i otwierające Polakom oczy na to, kto powinien rządzić w Polsce po 25 października” – podkreślił. Debata – jak mówił – pozwoli poznać programy obu partii, ale też pokaże charakter i predyspozycje obu pań.

20 października zaplanowana jest z kolei debata telewizyjna, w której mają wziąć udział reprezentanci ośmiu ogólnopolskich komitetów wyborczych, których kandydaci startują w wyborach 25 października. Z deklaracji przedstawicieli poszczególnych komitetów wynika, że w przedwyborczym starciu telewizyjnym mają wziąć udział m.in. prezes PSL Janusz Piechociński, liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka, liderzy: Nowoczesnej Ryszard Petru, Partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke, Komitetu Kukiz’15 Paweł Kukiz oraz Adrian Zandberg z Partii Razem.

PO nie będzie reprezentować premier Ewa Kopacz. Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w PO wynika, że Platforma bierze pod uwagę m.in. wicepremiera, szefa MON Tomasza Siemoniaka, szefa MSZ Grzegorza Schetynę, ministra ds. europejskich Rafała Trzaskowskiego i rzeczniczkę sztabu PO Joannę Muchę.

Swojego kandydata do tej debaty nie wskazał jeszcze PiS.

PAP/RIRM

drukuj