1,6 mld zł na modernizację polskiej armii

Będą dodatkowe pieniądze na modernizację polskiej armii. Z rezerwy celowej budżetu państwa na ten cel ma trafić do Ministerstwa Obrony Narodowej 1 mld 600 mln zł.

Wczoraj sejmowa komisja finansów pozytywnie zaopiniowała wniosek ministra finansów dotyczący utworzenia nowej rezerwy celowej w ustawie budżetowej na rok 2018, co jest możliwe m.in. dzięki dobrym wynikom budżetu.

Członkowie sejmowej komisji przychylili się jednocześnie do wniosku ministra finansów, aby z rezerwy tej przeznaczyć dodatkowe środki na modernizację wojska.

Pieniądze w pierwszej kolejności zostaną wykorzystane na przedpłaty za amerykański system obrony przeciwrakietowej Patriot, który Polska kupuje od USA w ramach programu „Wisła” – mówi wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

– Te środki finansowe będą przeznaczone na modernizację techniczną polskiej armii, ze szczególnym ukierunkowaniem na realizację programu „Wisła” – zakup baterii rakiet Patriot dla polskiej armii. Dziś szczególnie ważne jest to, byśmy jak najszybciej wywiązali się z zobowiązań w stosunku do USA, tak byśmy już w 2022 r. mogli powiedzieć, że pierwsze baterie rakiet Patriot są na terenie RP – podkreśla Wojciech Skurkiewicz.

Program „Wisła” dotyczy obrony powietrznej kraju. Do jego realizacji Polska wybrała amerykański system Patriot. W marcu podpisano umowę na pierwszą fazę. W jej ramach otrzymamy 16 wyrzutni Patriot i ponad 200 pocisków.

Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju Sił Zbrojnych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl