fot. fnp.pl

1,5% z podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego

W tym roku będziemy mogli przekazać 1,5% z podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Zmiany wynikają z przepisów, które w systemie PIT wprowadził Polski Ład. Dotąd można było przekazywać tylko 1% podatku.

O zwiększenie darowizny apelowały liczne organizacje, które obawiały się, że podniesienie kwoty wolnej od podatku zmniejszy wpływy z darowizn.

Wspomniana kwota wynosi 30 tys. zł brutto. Pracownicy i emeryci o rocznych niższych dochodach nie zapłacą podatku PIT i nie przekażą darowizny.

Uzyskanie tych środków jest bardzo ważne m.in. dla Fundacji „Nasza Przyszłość”. Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis”, zauważyła, że dotąd działanie tej organizacji oraz Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wspierały osoby, które w tym roku podatku nie będą już przekazywały. [czytaj więcej]

Stąd dla Rodziny Radia Maryja wynikają nowe wyzwania – oceniła dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis”. Chodzi o mobilizację innych osób, które przekażą 1,5% swojego podatku na rzecz tej organizacji.

Proszę zauważyć, że inne organizacje, media otrzymują wsparcie z różnych funduszy zachodnich, bądź swoje usługi sprzedają poprzez abonamenty. Nasze media nie sprzedają swojej „usługi”, bo to jest misja. Możemy oglądać TV Trwam, słuchać Radia Maryja za darmo. Utrzymujemy się tylko poprzez to, że jesteśmy wielką Rodziną Radia Maryja. To jest ogromna wartość, ale również ogromne nasze zobowiązanie, które musimy wypełniać. W tym roku szczególnie musimy się mobilizować, żebyśmy pozyskali kolejne osoby, które będą z nami współpracowały – mówiła Lidia Kochanowicz-Mańk.

Dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis” przypomniała, że deklaracje podatkowe będzie można składać od 15 lutego do końca kwietnia.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2022 roku Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego ponad jeden miliard zł ze swojego podatku. To kwota dwa razy większa niż w 2021 roku.

RIRM

drukuj