Kto blokuje 1 proc. na Fundację Nasza Przyszłość? 

Fundacja Nasza Przyszłość pyta Ministerstwo Finansów o wytyczne, jakie dostały Urzędy Skarbowe ws. sposobu poprawnego weryfikowania numerów KRS organizacji pożytku publicznego w tegorocznych zeznaniach podatkowych.

Ma to związek z problemami podatników, którzy chcą przekazać 1 proc. podatku na Fundację. Coraz więcej osób informuje, że podczas składania deklaracji w Urzędzie Skarbowym nie mogą wpisać do zeznania podatkowego numeru KRS Fundacji.

Urzędnicy twierdzą, że nie jest ona uprawniona do pobierania tego podatku, co nie jest prawdą. Wszystko przez brak numeru konta Fundacji obok KRS w wykazie Ministerstwa Finansów, którego używa skarbówka. Okazuje się, że pracownik Urzędu Skarbowego ma czas, aby uaktualnić dane do końca lutego. Fundacja informowała o zmianach 12 maja ubiegłego roku – mówi Lidia Kochanowicz, dyrektor Fundacji Lux Veritatis.

Myślę, że powinniśmy otrzymać pismo z wytycznymi ministerstwa, tak aby upublicznić je dla naszych potencjalnych darczyńców, abyśmy mogli skutecznie przeciwdziałać temu, co dzieje się w organach podatkowych. Nieprzyjęcie takiego PIT-u z numerem KRS uszczupla środki finansowe, które mogłyby być przeznaczone albo miały być przeznaczone na wsparcie działalności pożytku publicznego Fundacji Nasza Przyszłość – zaznacza dyrektor Fundacji Lux Veritatis.

Te osoby, które przekreśliły numer KRS na deklaracji i złożyły ją w Izbie skarbowej mogą jeszcze przeznaczyć swój 1 proc. na Fundację Nasza Przyszłość.

Muszą jedynie złożyć korektę deklaracji podatkowej.

Przekazanie 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych na Fundację jest możliwe dzięki uzyskaniu przez nią statusu organizacji pożytku publicznego.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj